شماره سوم مجله تحلیلی «دریچه»، با حضور سعید زیباکلام، فروردین ۹۳

۳ سال پیش ۹۵۴

دریچه-قسمت سوم

انتقاد صریح زیباکلام از نحوه مواجهه دانشگاهیان ما با حضور والرشتاین در ایران

سومین شماره از مجلۀ تحلیلی «دریچه» در بخش های مختلف خود، به موضوع «سیاست زدگی در علوم انسانی» می پردازد. به همین منظور در بخش «گیشه»، دربارۀ مطالبی از جمله یادداشت «کریم مجتهدی» دربارۀ «سیدجمال الدین اسدآبادی» در هفته نامۀ «پنجره»، گفت وگوی ماهنامۀ «تجربه» با محمود دولت آبادی، گفت وگوی روزنامۀ «شرق» با «مراد فرهادپور» و «حاتم قادری» و پروندۀ ماهنامۀ «مهرنامه» برای فیلم «چ»، صحبت می شود. در بخش «رویداد» نیز سخنرانی «رضا داوری اردکانی» در برنامۀ بزرگداشت «غلامرضا اعوانی و غلامحسین ابراهیمی دینانی»، بحث و جدل های اخیرِ «مصطفی ملکیان» دربارۀ «روشنفکری دینی» و نقد «حامد حاجی حیدری» بر کتاب «جامعه شناسی ایران» نوشتۀ «حمید جلایی پور»، موضوع بحث قرار گرفته است.
بخش «گفت وگوی ماه» این شماره، به گفت وگو با «سعید زیباکلام» اختصاص پیدا کرده است. او در این گفت وگو به انتقاد از نحوۀ مواجهۀ دانشگاهیان ما با حضور «پروفسور امانوئل والرشتاین» در ایران پرداخته و معتقد است ما تنها زمانی می توانیم از «گفت وگو» با یک متفکر حرف بزنیم که به جای برگزاری سخنرانی او در یک همایش هزارنفره، از خود غرب الگو گرفته و در یک نشست کوچک با حضور چند نفر از افرادی که دربارۀ آرای او کار کرده اند، با او به گفت وگو بپردازیم. او با بررسی دقیق چگونگی حضور این متفکر در ایران، سخن گفتن از «گفت وگوی والرشتاین با اصحاب فکر و فرهنگ» را «شوخی» دانسته و سفرهای متفکرانی همچون «هابرماس» و «ریچارد رورتی» را هم به همین شکل ارزیابی می کند.

دیدگاه بگذارید

4 دیدگاه در "دریچه-قسمت سوم"

avatar
ابراهیم تقی پور
ابراهیم تقی پور

واقعا مایه ی تاسفه که با این اجرای ضعیف و پر اشکال، سعی در القای داوری های خودتون دارید
کمی برای شعور مخاطب ارزش قایل شوید!

محمد
محمد

ا اجرای ضعیف کاری ندارم ولی به هرحال اینکه هرکسی که سخن می گوید سعی در القای داوری های خود دارد طبیعی است. حتی کسی که صرفا طرح پرسش می کند سعی در القای پرسش خود دارد

امید
امید

چرا ادامه ندادید؟!
برنامه بدی نبوده . نباید انتظار داشت سیما فکر برنامه ای با استاندارد جهانی بسازد . افرادی همیشه هستند که از اندیشه های غیر از خودشان وحشت دارند و تصور می کنند افکار دیگران به ایشان هجوم می آورد ، آنها خود را زیاد تر از معمول قبول دارند .

محمد امین
محمد امین

سلام
یکی از بهترین قسمت های این برنامه بود و حرف های زیبا کلام در آن بحبوحه ذوق زدگی آمئن والرشتاین بسیار مهم و قابل تامل است. ضمنا اینکه قسمت های جدید را کوتاه کرده اید خیلی کار را بهتر کرده.

wpDiscuz