شماره چهارم مجله تحلیلی «دریچه»؛ با حضور حسین کچویان

۱۹۱۳

دریچه-قسمت چهارم

چهارمین شمارۀ مجلۀ تصویری «دریچه» به موضوع «هویت ایرانی» در سه بخش «گیشه»، «رویداد» و «گفت وگوی ماه» پرداخته است.
در بخش «گیشه» دو مطلب مرتبط با موضوع «هویت ایرانی» انتخاب شده است: مقالۀ «فرنگی شدن ذائقۀ ایرانی» از مجلۀ «اندیشۀ پویا» و گفت وگویی با «ریچارد فرای» که حالا برای نخستین بار در مجلۀ «اطلاعات حکمت و معرفت» منتشر شده است.
در بخش «رویداد» ابتدا به مناظرۀ بحث برانگیز و پرحاشیۀ حسین کچویان و سیدجواد طباطبایی پرداخته شده است؛ مناظره ای با موضوع «ملیت ایرانی و خاستگاه های آن» که بخش کوتاهی از فیلم آن نیز در بخش «رویدادِ» دریچه آمده است. این مناظره پس از انتشار در مجلۀ «روایت»، با موضع گیری صریح طباطبایی روبه رو شده و حواشی زیادی دربارۀ آن ایجاد شد. در این بخش همچنین به همایش «فرهنگ و تکنولوژی» پرداخته شده است؛ همایشی که چندی پیش در دانشگاه صنعتی شریف با سخنرانی استادانی همچون رضا داوری اردکانی، سیدحسین نصر، مهدی گلشنی، حمید پارسانیا، بیژن عبدالکریمی، ابراهیم فیاض، علی پایا، علیرضا پیروزمند و… برگزار شده است.
بخش «گفت وگوی ماه» به گفت وگو با حسین کچویان با موضوع «هویت ایرانی» اختصاص یافته است. در این گفت وگو که با سؤالی دربارۀ مناظرۀ کچویان و طباطبایی آغاز شده است، کچویان ضمن اشاره به مناظره اش با طباطبایی، «دین» را عنصر محوری و وحدت بخشِ «هویت ایرانی» دانسته و معتقد است طباطبایی، این محوریت را به عنصر «ملیت» می دهد. البته طباطبایی به صورت کلی معتقد است تمام عناصر هویتی باید به یک اندازه مؤثر باشند، درحالی که کچویان در چالش با او به این نتیجه می رسد که او به «ملیت» محوریت داده اما موضع سیاسی اش مانعی است که باعث شده نتیجۀ منطقی بحث را نپذیرد. درواقع کچویان، امکان درک متقابل در زمینۀ هویت را درحال حاضر، فراهم ندانسته و تأکید دارد که هویت اصولاً یک بحث سیاسی است و این باعث می شود طباطبایی به خاطر تبعات سیاسی، اعتقاد به محوریت «ملیت» را به صراحت مطرح نکند. او البته با توجه به بازخوردهای این مناظره معتقد است حرف هایش درست فهم نشده است. چرا که برخلاف پیش فرض های بسیاری از منتقدان، هویت ایرانی را فقط شامل عنصر دین نمی داند، بلکه دین را صرفاً یکی از عناصر هویت ایرانی می داند؛ البته عنصری وحدت بخش و بنیادین.

دیدگاه بگذارید

شما اولین پیام را بگذارید

avatar
رویا
رویا

دریچه 4 خیلی قوی تر و روان تر شده است. همینطور حضور کچویان نیز جذابیت دوچندانی به کار داده است.

دانشجو
دانشجو

خیلی خوبه. خدا قوت. فقط کاش مجری باسوادتر بود!

محمد هنری
محمد هنری

به نظرم اگه خودتون(آقای نبوی) مجری باشید برنامه خیلی بهتر می شه .امیدوارم به عنوان یه پیشنهاد جدی روش فکر کنید.