سخنرانی سیدمجتبی امامی با عنوان «برنامه‌ریزی توسعه یا خط‌مشی‌گذاری عمومی؟»؛ ۳۰اردیبهشت۹۳

۷۳۲

«درحال توسعه» یعنی «درحال غربی شدن»

برنامه های توسعه عموماً پس از جنگ جهانی دوم در جهت غربی کردنِ سایر جوامع به وجود آمدند. کشور ما چهارمین کشوری بود که پس از آلمان، فرانسه و ژاپن، در سال ۱۹۴۸ میلادی به اجرای برنامۀ توسعه اقدام کرد. برنامه های توسعه، مختص کشورهای در حال توسعه است و کشورهای توسعه یافته به خط مشی گذاری عمومی (Public Policy) در حوزه های مختلف می پردازند.
خط مشی گذاری عمومی، عبارت است از ترسیم چیستی و چگونگی تصمیم حکومت در مواجهه با یک مسئلۀ خاص. یکی از مهم ترین ویژگی های خط مشی گذاری عمومی، «مبتنی بر مسئله بودنِ» آن است؛ به این معنا که در باب هر مسئله، به شکل چندرشته ای می اندیشد و راهکار ارائه می دهد. برنامه ریزی توسعه در پی حل تمام مسائل کشور است، درحالی که خط مشی گذاری عمومی در هر حوزه تنها روی چند مسئله تمرکز می کند.
لذا به نظر می رسد ما باید به جای برنامه ریزی کلان و تلاش برای رفع تمام معضلات در یک طرح، به دنبال خط مشی گذاری عمومی و پرداختنِ موردی به مسائل باشیم.

این سخنرانی، ۳۰اردیبهشت۹۳ ، در سلسله نشست های «الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» ایراد شده است. این نشست ها توسط بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(علیه السلام) و با همکاری مؤسسۀ اشراق در همین دانشگاه برگزار شده است.

دیدگاه بگذارید

شما اولین پیام را بگذارید

avatar
دانشجو
دانشجو

سلام
قسمت دوم فایل کجاست؟!

Anonymous
Anonymous

سلام. قسمت دوم زیر قسمت اول است.