شماره پنجم مجله تحلیلی «دریچه»، با حضور رضا داوری اردکانی

۳ سال پیش ۹۷۵

دریچه – قسمت پنجم

روشنفکری پژمرده و افسرده شده است

پنجمین شمارۀ مجلۀ تصویری «دریچه»، در سه بخش «گیشه»، «رویداد» و «گفت وگوی ماه» به موضوع «روشنفکری دینی» پرداخته است: آیا روشنفکری دینی رونق گذشتۀ خود را دارد؟ مهم ترین نقدهایی که به روشنفکری دینی می شود کدامند؟ آیا روشنفکری دینی نتیجۀ طبیعی تاریخ فکری ماست؟…
شاید جنجال برانگیزترین نظر در موضوع «روشنفکری دینی» و سؤالاتِ مربوط به آن، از آنِ دکتر «رضا داوری اردکانی» باشد. داوری بارها گفته است که «روشنفکری» و «دین» جمع شدنی نیستند و حتی یک بار برای بیانِ امتناعِ ترکیب «روشنفکری دینی»، آن را با «آبغورۀ فلزی» و «مثلث هشت ضلعی» مقایسه کرده است. «گفت وگوی ماه» دریچۀ پنجم، به سراغ او رفته است. او سال گذشته کتابی با نام «سیری در تاریخ روشنفکری در جهان و ایران» منتشر کرده و در بخشی از آن، روشنفکری را «پژمرده» و «افسرده» خوانده است. حالا در این گفت وگو، مجری به همین نظرِ داوری دربارۀ «پژمرده و افسرده بودنِ» روشنفکری اشاره کرده و می پرسد که «آیا این نظر دربارۀ روشنفکران ایرانی است یا روشنفکران سراسر جهان؟» داوری می گوید پژمردگیِ روشنفکری اختصاصی به اینجا و آنجا ندارد و «امری جهانی است»؛ البته در جهان توسعه نیافته هم که «روشنفکری همیشه ضعیف بوده» چون «روگرفتی از روشنفکری غربی بوده است»، بالطبع «افسرده تر و ضعیف تر و بی روح تر» است.
«دریچه» در بخش «گیشه» به سراغ نخستین شماره از دور جدید انتشار نشریۀ «ایران فردا» رفته و دو گفت وگو، یکی با «محمد بسته نگار» و دیگری با «احسان شریعتی» را دست مایۀ تبیین و نقد قرار داده است. «گیشه» در بخش دوم، گفت وگویی را که مجلۀ «سینما و ادبیات» با «صالح نجفی» و «مراد فرهادپور» ترتیب داده بود و سایت «فرهنگ امروز» آن را بازنشر داده است، انتخاب کرده است.
بخش «رویداد» این شماره از دریچه هم به مناظرۀ «عبدالحسین خسروپناه» و «تقی آزاد ارمکی» با عنوان «بررسی رویکرد جریان روشنفکری به مسئلۀ مدرنیزاسیون در ایران» پرداخته که اخیراً در دانشگاه تهران برگزار شده است.

دیدگاه بگذارید

4 دیدگاه در "دریچه – قسمت پنجم"

avatar
سعید مکرمی
سعید مکرمی

سلام به همه دوستان عزیز
واقعا دست مریزاد
خدا خیرتان دهد

ubuntuا
ubuntuا

سلام.
خیلی ممنون. من از زمانی که با سیمافکر آشنا شدم سعی می کنم فیلم ها را دریافت و نگاه کنم. چون در زمینه حکمت و فلسفه خیلی توی کشور کم کار می شه واقعا قدر اینا را می دونم و اینا هم خیلی عالی اند.
ممنون

Anonymous
Anonymous

چرا مجله دریچه رو ادامه ننمی دیداگرمیشه صورت سایتتون رو تغییر بدین و دسته بندی هاتون رو بهتر کنید

شهاب الدین بسمه
شهاب الدین بسمه

ویدئو ها با کیفیت های مختلف( پایینتر )هم قرار بدهید

wpDiscuz