گفتگوی دانشجویی موسویان و نیلی با موضوع «روایت پیوند و گسست فیزیک و متافیزیک»؛ ۲۸اردیبهشت۹۳

۸۸۰

فیزیک مدرن ابداً واقع نما نیست

حسن نیلی: «متافیزیک» در چند مرحله با «فیزیک» تعامل دارد: مرحلۀ اول در مقام اینکه اندیشمند سراغ چه موضوعی برود؛ مرحلۀ بعدی اینکه نظریه از شواهد تولید می شود یا به شواهد تحمیل می شود؛ مرحلۀ دیگر در جایی است که اندیشمند در پی تفسیر مشاهده ای است که در طول آزمایش انجام داده است.
این باورها و زمینه ها در تصمیم گیری برای داوری دربارۀ نظریه ای که مثال نقض پیدا کرده است و نهایتاً برای استفاده از یک نظریه، دخیل هستند.

فاروق موسویان: درست است که متافیزیک در جنبه های مختلف علم تأثیرگذار است، اما این طور نیست که دانشمندان تصمیم بگیرند بر مبنای یک متافیزیک خاص تولید علم کنند. همچنین هر متافیزیکی نیز منجر به علم نمی شود و به طورمثال فلسفه و جهان بینی اسلامی ممکن است به فیزیک معیّنی نرسد.

این مناظره، ۲۸اردیبهشت۹۳ ، در همایش «فیزیک و فلسفه»، توسط «اندیشکدۀ مهاجر» در «دانشگاه صنعتی شریف» برگزار شده است.

دیدگاه بگذارید

شما اولین پیام را بگذارید

avatar
بهلول
بهلول

با سلام
از مسئولان سایت درخواست دارم، متن مناظره ها یا گفت و گوها را در قالب فایل هایی word یا pdf در سایت قرار دهند، برای دانش پژوهش دانلود یک سخنرانی آن هم با این سرعت نت، و دیدن آن وقت گیر است.

Anonymous
Anonymous

سلام. با توجه به اینکه رسالت سایت ما تصویری و صوتی است و همچنین پیاده کردن سخنرانی ها مستلزم وقت و نیرو و انرژی است فعلا از گذاشتن پیاده شده سخنرانی ها در قالب word , pdf معذوریم. ولی اگر ضمیمه ای مانند اسلاید یا کتاب همراه فیلم بود به آن الحاق می شود.

دانشجو
دانشجو

از بابت ایجاد و راهاندازی چنین سایتی سپاسگزارم.موفق باشید