سخنرانی یوسف اباذری در نشست «پوپولیسم؛ عوام‌گرایی یا مردم‌باوری؟»؛ ۵دی۸۵

۱۴۲۵

مردم مقدس نیستند

یکی از مشخصات آکادمیک و علمی پوپولیسم، این است که بر اساس آن، مردم مقدس اند. جنبش های پوپولیستیِ روسیه، مردم را مقدس می دانستند و دولت تزار را مستبد و خونخوار. بعدها پوپولیسم در آثار افرادی چون گوستاو لوبون، اریک فروم و گاست، فربه تر شد.
در تشکیل دولت ـ ملتِ رضاشاه نیز «مردم» به چیزی مقدس تبدیل شدند برای اینکه سلطنت پهلوی به جهت حفاظت از منافع مردم، مشروعیت پیدا کند. سپس حزب توده چنان به مردم قداست بخشید که همه باید مقهور این مفهوم توده می شدند. این داستان را آل احمد با کوبیدن انتلکتوئل ها به شدت تقویت کرد. این جریان همچنان ادامه دارد به طوری که حتی دانشجویان ما می پندارند که «دولت»، خصمی است که باید در راه مردم با آن مبارزه کرد. درحالی که روشنفکران زمان مشروطه، دست به نقد مردم زدند و تقدسی برای مردم قائل نبودند.

این سخنرانی، ۵دی۸۵ ، در همایش «پوپولیسم؛ عوام گرایی یا مردم باوری؟»، در دانشکدۀ علوم اجتماعی دانشگاه تهران و به همت بسیج دانشجوییِ این دانشکده ایراد شده است.

دیدگاه بگذارید

4 Comments on "مردم مقدس نیستند"

avatar
ابراهیم
ابراهیم

به طور مشخصی وسط سخنرانی جایی که نقد از دولت نهم میکنند، فایل رو سانسور کردید.
بی طرفی علمی را اگر به لحاظ فلسفی قبول ندارید، بی طرفی سیاسی را یاد بگیرید و اگر همین را هم قبول ندارید، اسم تفکر را اینگونه خدشه دار نکنید!

Anonymous
Anonymous

سلام فایل همان طور که به ما تحویل شده کار شده و به جز قسمت پرسش و پاسخ نهایی چیزی از آن حذف نشده است. موفق باشید. اگر شما فایلی کامل تر از این در اختیار دارید لطف کنید آن را برای سیمافکر ارسال فرمایید تا کار کنیم.

کیوس
کیوس

سلام
لطفا طریقه دانلود فایل را تشریح نمایید
با تشکر

Anonymous
Anonymous

سلام
با کلیک بر روی آیکون دانلود _روبروی عنوان فایل) می توانید فایل را دانلود نمایید.

wpDiscuz