سخنرانی مجید شاه‌حسینی با عنوان «ضرورت یونان‌زدایی از هنر دینی»؛ ۲اردیبهشت۹۳

۹۹۳

بنیادهای هنر ما یونان‌زده است

چرا باید به یونان بیندیشیم؟ این بحث به این دلیل اهمیت دارد که یونان در فضای دانشکده‌های هنر امروز ما مهم، محترم و مقدس شمرده می‌شود و نیاز است که از تابوشکنی یونانی سخن گفته شود. بعد از انقلاب با هنر هم رفتاری مانند دیگر علوم وارداتی داشتیم و حتی بعد از انقلاب فرهنگی هم همان متون غربی را در دانشگاه‌ها تدریس کردیم و مبانی زیبایی‌شناسی هنر یونانی را بدون تامل در ساحت هنر خود پذیرفتیم و حتی به تجربه ناقدان آنها هم توجه نکردیم. این شد که انقلاب بعد از ۳۵ سال با وجود احراز توفیقاتی چند، میراث هنر دینی را به دنیا عرضه نکرد و یکی از دلایل اصلی آن، هژمونی هنر یونانی بود که بی‌چون‌وچرا آن را پذیرفتیم.
بنیادهای تئوریک تدریس هنر ما الحادی است و به همین سبب است که از ریشه‌های هنر دینی غافل شده‌ایم. یونان‌زدگی باعث شد قطار انقلاب در زمینه فرهنگ و هنر سرعتی کمتر از حد انتظار داشته باشد. مبانی تئوریک آنها را تدریس می‌کنیم و بعد گله‌مند هستیم که چرا هنرهای ما ظرف مناسبی برای هنر دینی نیستند.

این سخنرانی توسط دکتر مجید شاه‌حسینی، ۲اردیبهشت۹۳، در همایش «حکمت هنر انقلاب»، به همت موسسۀ اشراق در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی ایراد شده است.

دیدگاه بگذارید

شما اولین پیام را بگذارید

avatar
احسان
احسان

من نمی تونم دانلود کنم، لطفا لینک را چک کنید

Anonymous
Anonymous

با سلام
لینک دانلود مشکلی ندارد
دوباره امتحان کنید.