گزارشی درباره بررسی دیدگاه محمود سریع القلم دربارۀ توسعه یافتگی ایران، باحضور مجتهدی و عبدالکریمی

۲۸۶۹

بررسی دیدگاه سریع القلم در باب توسعه یافتگی

برخی بحث های نخبگان فکری ما در باب «توسعه» حول مبانی فلسفی این مفهوم است. اینکه توسعه یافتگی یعنی چه؟ این تقسیم بندی از کجا ناشی می شود؟ نظام جهانی چگونه به کشورهای شمال-جنوب یا مرکز-پیرامون تقسیم می شود؟ اما محمود سریع القلم، استاد دانشگاه بهشتی چنین نیست. وی که عمده مطالعاتش پیرامون توسعه یافتگی است و تا به حال کتاب ها و مقالات متعددی در این باب منتشر کرده است -از جمله «عقلانیت و آینده توسعه یافتگی در ایران»- معتقد است دیگر زمان آن نیست که در باب مبانی فلسفی توسعه یافتگی بحث شود و می بایست بر مبنای اصول عام و جهانشمولی که حتی با سرچ و گوگل کردن به دست می آید، دست به عمل بزنیم.
در همین راستا دکتر سریع القلم دوشنبه ۲۴ آذر در نشستی که در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به مناسبت هفته پژوهش برگزار شد، شرکت کرد و سخنرانی خود را تحت عنوان «نظریه ای برای توسعۀ ایران» ایراد کرد.

سیمافکر در مصاحبه با دکتر «کریم مجتهدی» و دکتر «بیژن عبدالکریمی» به بررسی دیدگاه دکتر «محمود سریع القلم» دربارۀ توسعه یافتگی ایران پرداخته است.

دیدگاه بگذارید

شما اولین پیام را بگذارید

avatar
مسعود
مسعود

دکتر عبدالکریمی خرده ی درستی در وبلاگشون بر گزیده ی شما گرفته اند.
http://abdolkarimi.blogfa.com/post/218

Anonymous
Anonymous

با سلام
به اطلاع میرساند این مصاحبه با هماهنگی کامل با دکتر عبدالکریمی انجام شده و از ابتدا بنا بر بررسی و تکمیل دیدگاه دکتر سریع القلم بوده است.
طبق توافق با دکتر عبدالکریمی قرار بر این شد که سیمافکر از مصاحبه، در گزارش مذکور استفاده کند و صوت کامل گزارش نیز در اختیار ایشان قرار گیرد تا در صورت صلاحدید اقدام به انتشار آن کنند.