سخنرانی دکتر محمد رجبی در نشست «جلال و شمس؛ روشنفکران متفاوت»؛ ۲۴آذر۹۳

۴۷۴

جلال، پیشگوی دنیای تازه

در اواخر رژیم پهلوی یک نوع گذار جدید در کشور ایجاد می‌شود به گونه‌ای که ما شاهد ظهور گرایش‌های جدیدی در این زمان هستیم که در گذشته وجود نداشتند و مهمترین جلوه آن نیز «جلال آل‌احمد» است. جلال کسی است که از مذهب گریزان می‌شود و مدتی جذب مارکسیسم شده ولی بعد از آن به دنبال اصالت‌ها و ریشه‌های گذشته‌مان می‌گردد. از این رو آثار جلال آل‌احمد متأثر از سنت‌گرایان اروپایی است. متأسفانه معنای مبهمی از کلمه سنت وجود دارد و حتی باید بگوییم تا حدی مفهومی که از این واژه به ذهن می‌رسد غلط است چرا که ما آداب و رسوم و عادات را با سنت اشتباه گرفتیم و در حقیقت سنت امور ثابتی است که انسان نمی‌تواند از آن بگذرد.
دوران گذاری که در اواخر دوره پهلوی رخ می‌دهد و سرانجام به انقلاب اسلامی می‌رسد؛ هنوز نیز ادامه دارد. در اصل ما باید بدانیم غرب چیست و به دنبال چه می‌گردد. در حقیقت غرب یک نوع نگاه به عالم و جهان است و تا زمانی که ما نیز چنین دیدگاهی به عالم داشته باشیم خواسته یا ناخواسته غربی و غرب‌زده هستیم.

سخنرانی دکتر محمد رجبی، ۲۴آذر۹۳، در دومین نشست «جلال و شمس؛ روشنفکران متفاوت»، در مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران ایراد شده است.

دیدگاه بگذارید

شما اولین پیام را بگذارید

avatar