سخنرانی غلامحسین مقدم‌حیدری با عنوان «مشکله علم و دین و علم دینی»؛ ۸دی۹۳

۱۰۶۰

پیشرفت علم زیر سوال است

چگونه می توان یقینی بودن علم را مسلم دانست؟ اگر براساس مشاهدات علم یقینی است؛ نظریه های مختلفی وجود دارد که مشاهده را زیر سؤال می برد. اگر به روش است، باید مشخص شود روش چیست که در این مورد هم مناقشات زیادی وجود دارد. بنابراین نمی توان به راحتی در این موارد حرف زد.
وقتی قرآن با نظریۀ داروین هماهنگی ندارد، معتقدان به تعامل علم و دین، با سماجت آیه ای را پیدا می کنند و آن را آن قدر بالا و پایین می کنند تا تکامل تدریجی را از آن اثبات کنند. مگر نظریه داروین استحکام دارد؟ اگر نظریات علمی یقینی هستند یقینی بودن آنها کجاست؟

این سخنرانی ۸دی۹۳، در نشست «مشکله علم و دین و علم دینی از کجا ناشی می شود؟»، در پژوهشکده مطالعات فرهنگی روایت ایراد شده است.

دیدگاه بگذارید

شما اولین پیام را بگذارید

avatar
سعید عهدی
سعید عهدی

جالب بود خیلی جالب بود آنچه نیچه بزرگ فرمود ؛ اراده معطوف به قدرت و من اضافه میکنم ؛ چه کشتاری تروریسم و چه کشتاری قانونی و علمی و دینیست .
ایشان بهتر است کارتون عصر حجر را مشاهده کنند و علم را دوباره
تعریف کنند و اینبار گرز را هم از منابع و ابزار اثبات نظریه های علمی در نظر بگیرند و در علوم انسانی در پی توجیه اعدام علمی انسانها که قانونی شده است هم بگردند .

مخاطب
مخاطب

یه طراح خوب ندارید اونجا!
اصلا عکس خوبی انتخاب نشده
بابا یه کم وقت بیشتر صرف کنید

Anonymous
Anonymous

سلام
مقدم حیدری نفسش از جای گرمی بلند میشه

عکس بدی هم براش انتخاب کردید
لطفا به کارتون ادامه بدید سایت خوبی دارید!

مصطفی
مصطفی

مقدم حیدری کاریکاتوری از علم درست می کند و به آن حمله می کند. این طور طرح مسئله فقط به درد عوام ، از جمله خود ایشان، می خورد. کدام دانشمندی می گوید نظریۀ داروین یقینی است؟ فقط می گویند بهترین نظریۀ در دسترس است. این بهترین نظریۀ در دسترس ادعایی راجع به جهان دارد. مسئله این است که اگر بخواهیم تصویر این نظریه و تصویر رایج دین از طبیعت را جمع کنیم دچار مشکل می شویم.