گفتگو با سینا کلهر در برنامه «به وقت مهتاب» درباره «جامعه‌شناسی امید»؛ ۱۳دی۹۳

۵۰۳

امید، مفهومی روانشناختی نیست

تصور عمومی از مفهوم «امید» در جامعه، آن را به مثابه امری فردی و روانشناختی به حساب می آورد. در حالی که در جامعه شناسی به پیوند امید با حرکت توجه می شود؛ حرکتی که با آن می توان از محدودیت هایی که جامعه به فرد تحمیل می کند گذر کرد. امید، موتور حرکت جامعه است و اگر آن را از جامعه بگیریم، جامعه قدرت حرکت خود را از دست خواهد داد.
وقتی از امید صحبت می کنیم ممکن است به متوهم بودن و خوش بینی مفرط متهم شویم. اینجا مفهوم نتوانستن سر بر می آورد که پیوندی با «واقع گرا بودن» دارد. در حالی که بزرگترین اتفاقات اجتماعی از دل امیدواری کسانی رخ داده است که نتیجه حرکات آن ها همیشه هم قرین توفیق نبوده است.
در انقلاب اسلامی کسانی پیدا شدند که قائل بودند ما میتوانیم اندیشه و جهان جدیدی را بسازیم. این بینش تمدنی مردمانی است که در پی ساختن تمدنی جدید هستند. همیشه امید را گروهی از جامعه که پیشرو هستند جلو می برند. طبیعتاً گروهی همواره ایمان بیشتری دارند و خط را می شکنند؛ وقتی جلو رفتند، بقیة کسانی که در ابتدا موفقیت را انکار می کردند، همراه می شوند.

این گفتگو، ۱۳دی۹۳، در برنامه «به وقت مهتاب» در شبکه چهار صدا و سیما انجام شده است.

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه on "امید، مفهومی روانشناختی نیست"

avatar
eee
eee

ببخشید این الان جامعه شناسی امید بود؟
صرفا یک تعمیم کلی مفهوم امید از سطح فرد به سطح جامعه بود. صرفا به جای «فرد» امیدوار، گذاشتند «جامعه» امیدوار و بقیه تحلیل های روان شناسی مربوط به امید را برای جامعه به کار بردن….

wpDiscuz