سخنرانی سید محمدمهدی میرباقری با عنوان «جنود عقل»؛ ۲۹شهریور۹۳

۸۹۰

معرفت باید زیر چتر انبیاء باشد

فعالان در حوزه تحول در علوم انسانی را می توان به سه دسته مجزا تقسیم کرد. دسته اول با عنوان مبانی، افراد و یا سازمان ها و گروه هایی هستند که با این حال که نظرات و تفکرات مختلف و متفاوتی باهم دارند، اما همه شان به علم دینی قائل هستند. در راس این دسته می توان به دکتر نصر و جناب آقای جوادی آملی اشاره کرد. دسته دوم با عنوان راهبردنگاری و یا علوم استراتژیک، مراکزی هستند که زیر نظر شورای انقلاب فرهنگی فعال در این عرصه هستند و حتی به نتایجی هم رسیده اند و سندهایی هم تولید کردند. دسته سوم هم تولیدکنندگان علم دینی هستند که از فعالین این دسته می توان به دانشگاه باقرالعلوم (ع) و اقداماتش در حوزه علوم اجتماعی اشاره کرد.
اگر شما معتقدید علم دینی وجود دارد؛ پس باید این را هم قبول کنید که معرفت شناسی، اسلامی و غیر اسلامی دارد. در غیر این صورت دین هم نمی تواند نظری در حوزه معرفت بدهد و فقط فیلسوف است که حق رای دارد که در این حالت، قائل به علم دینی شدن بی معناست و یا اینکه علم تماماً دینی است که هردوی این ها یک حرف است. اگر مبنای ما در معرفت شناسی این است که معیار صحت و سقم یک مؤلفه هم، نسبت معرفت با واقعیت است؛ بی تردید دنبالِ علم دینی بودن بی معناست. اما معرفت وقتی صحیح است که زیر چتر انبیا باشد.

این سخنرانی ۲۹شهریور۹۳، در گردهمایی فعالان تحول در علوم انسانی سراسر کشور«جنود عقل»، در اردوگاه شهید چمران تهران و به همت موسسه اشراق ایراد شده است.

دیدگاه بگذارید

شما اولین پیام را بگذارید

avatar
Anonymous
Anonymous

چه عکس خوبی انتخاب کردید
تشکر می کنم که مرتب و به موقع و همیشه به روز هستید و فایل هاتون رو موضوعی به روز می کنید.
خدا کمکتون بکند