سخنرانی دکتر حبیب‌الله اسماعیلی با موضوع «بازنمایی تجددخواهی در تصاویر»؛ ۶آبان۹۳

۷۰۲

تصویر تاریخی ما از غرب مخدوش است

دکتر حبیب‌الله اسماعیلی در این ویدئو از تجدد و تجددخواهی به روایت تاریخی تصاویر و عکس‌ها سخن می‌گوید. او معتقد است که عکس، خودش یک متن تاریخی است اما به نظر می‌رسد که مورخان در تاریخ معاصر از عکس و تصویر در کتاب‌های تاریخی تنها به شکل تزئینی استفاده کرده‌اند. دکتر اسماعیلی که سردبیری فصلنامه تخصصی «نقد کتاب تاریخ» را نیز بر عهده دارد، می‌گوید تصویری که از جامعه تاریخی ما در عکس عکاسان غربی نمود پیدا کرده، تصویر برساخته ما نیست و آنها چه در عکس و چه در سفرنامه‌هایی که در آن جامعه ایران را منعکس کرده‌اند، تصویری را که مدنظر خودشان بوده بازتاب داده‌اند. روشنفکران ایرانی تصویر بد را از جامعه خود و تصویر خوب و زیبا را از دیگری نشان دادند؛ بعدها این تصاویر کار دست ما داد.

او با اشاره به ورود روس‌ها در سال ۱۸۴۴ میلادی به جنگ در آسیای میانه و حضور آن‌ها تا سال ۱۸۵۷ در این ناحیه، ابراز می‌دارد که شکست از روس‌ها عواقب تلخی را در جامعه ایران آن‌ روز و تاجیکان به دنبال داشت؛ از جمله پس از این واقعه جامعه وارد عصر تعلیق شد. گویی زلزله‌ای در جامعه شرق ما رخ داد و بیگانه‌هراسی در میان مردم شکل گرفت. شکست در نبرد برابر روس‌ها، منجر به از دست دادن بخش‌هایی از ایران و انعقاد قراردادهای مذلت‌بار شد اما انگیزه ترقی‌خواهی را در مردم پررنگ کرد؛ نوعی ترقی‌خواهی که موجب فرار یک جامعه شرقی از فرودستی در برابر همسایه‌ای قدرتمند و کشورهای متمدن غرب می‌شد. از این رو، تجدد مساله‌ای بود که عده‌ای می‌پنداشتند با رسیدن به آن می‌توان جامعه را متمدن کرد و به سوی توسعه سوق داد.

سخنرانی دکتر حبیب‌الله اسماعیلی با عنوان «بازنمایی تجددخواهی در تصاویر» در تاریخ ۶آبان۹۳ در یازدهمین نشست عمومی از سلسله نشست‌های پژوهشکده مطالعات فرهنگی روایت در این مرکز ایراد شده است.

دیدگاه بگذارید

شما اولین پیام را بگذارید

avatar
مسعود طهرانی
مسعود طهرانی

سلام
ببخشید این ویدیو واقعا عالی و جالب است
اماااا
برای کسی که فیلم گرفته متاسفم که این اندازه فهم نکرد که ایشان دارند با تصویر توضیح می دهند!!!! و او از پرده پروزکتور فیلم نگرفته
حیف…

Anonymous
Anonymous

راست میگه، متاسفانه وقتی به هر کسی دوربین میدن همین میشه

Anonymous
Anonymous

سلام
این نشست توسط سیمافکر تصویربرداری نشده و فیلم جلسه توسط موسسه مذکور در اختیار سیمافکر قرار داده شده است.