گفتگوی رحیم‌پور ازغدی و کارشناسان علوم اجتماعی درباره آراء ایشان در علوم اجتماعی؛ ۱۲اسفند۹۳

۱۲۱۶

نگفته ام علوم انسانی توطئه است

یکی از کارهایی که نقطه شروع تئوریزه شدن هرچه دقیق تر علوم انسانی با رویکرد اسلامی است، شالوده شکنی نظریه پردازان کلاسیک علوم اجتماعی است! این شالوده شکنی به دو شکل قابل انجام است. اول بررسی اضلاع و سلول های اولیه نظریه های مطرح شده توسط این افراد است. این سلول های چه چیزهایی بودند و چگونه این افراد اینها را مونتاژ کردند.
بنده معتقدم اگر کسی به صورت جدی می خواهد نظریه پردازی کند باید در هفت هشت رشته علوم انسانی، بین صد تا چهارصد کتاب بخواند و باید دقیق هم بخواند. یعنی از هیچ صفحه ای بدون حاشیه زنی نباید عبور کند.
اگر شما پذیرفتید که سوالات جدیدی برای بشر ایجاد شده است که قبلاً مطرح نبوده و پاسخ هایی داده شده که هیچ کس قبلاً نداده و مفهوم بشر قدیم و جدید را بپذیرفتید، معنی این کار قطع رابطه انبیا با بشر جدید می شود و عملاً می گویید قرآن دیگر کارکردی ندارد، چون توان پاسخ به پرسش های جدید را ندارد.

این گفتگو ۱۲اسفند۹۳، در موسسه اشراق و به همت کارگروه علوم اجتماعی این موسسه انجام شده است.

دیدگاه بگذارید

شما اولین پیام را بگذارید

avatar
هادی ترابی فر
هادی ترابی فر

سلام.
ضمن تشکر از برگزاری چنین جلساتی علی الخصوص این جلسه، پیشنهادی که دارم این است که این جلسات نقد به صورت کرسی های آزاد اندیشی برقرار شود و حد المقدور بین نظریه پردازان در زمینه های علوم اجتماعی باشد.
با تشکر

Anonymous
Anonymous

مخالفم، چون با جدل و منیت تموم میشه