سخنرانی حسن بنیانیان با عنوان «هنر و توسعه سیاسی»، ۲۴دی۱۳۹۴

۳۴۱

اقتصاد و سیاست ذیل فرهنگ هستند

در شرایط کنونی می بینیم که موضوعی مانند پزشکی در کشور ما توسعه یافته است؛ در زمینه های مختلف پزشکی فوق تخصص های گوناگون داریم و کارها تخصصی شده است، اما در عرصه فرهنگ و هنر این تخصصی شدن را نمی بینیم. در ایران وقتی از توسعه حرف می زنیم، بیشتر تجلیات مادی آن به ذهنمان می رسد؛ برج های بلند، اتوبان ها و پیشرفت صنعتی را نمادهایی از توسعه می دانیم و کمتر کسی به ذهنش می رسد که مسائل معنوی و اخلاقی مانند وقت شناسی، نظم و … هم جزو نمادهای توسعه است.
این در حالی است که هنرمندان با به تصویر کشیدن این گونه نمادها می توانند در بسط و گسترش مفهوم توسعه نقش آفرینی کنند. توسعه سیاسی به افزایش ظرفیت و کارایی در یک نظام سیاسی منجر می شود. می توان گفت توسعه سیاسی یک ابزار است نه یک هدف و اگر توسعه سیاسی اتفاق بیفتد، زمینه پیشرفت کشور در سایر عرصه ها فراهم می شود.

این سخنرانی ۲۴دی۱۳۹۴، در چهارمین نشست از سلسله نشست های «هنر و توسعه» با موضوع «هنر و توسعه سیاسی(تحکیم و ثبات سیاست داخلی-نفوذ در حوزه سیاست خارجی)» در سالن سلمان هراتی حوزه هنری ایراد شده است.

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

avatar
سعید عهدی
سعید عهدی
مقالاتی که مبنای تحلیل خود را گم کرده اند , نمیتوانند به رشد فرهنگ هیچ جامعه ای قدم بردارند . حکومت پهلوی و جمهوری اسلامی از مبنا تفاوتی ندارند و پرداختن به شاخ و برگها بیشتر سیاق بازیهای کاملا سطحی و کودکانه اند . مبنای هر مقاله ای پاسخ به حذف بی سر و صدای , صدای دیگر , با توجیه پرهیز از تشویش و به تنش کشیدن افکار عمومی است . و چند استدلال که در فرهنگ پس پشت هم بهتر از این نبوده است , توانسته است , حذف کامل و بی پیگیر فرد از هر جامعه ای… Read more »
wpDiscuz