گفتگوی عبدالکریمی، نصیری، شهرستانی و امامی پیرامون «تمدن اسلامی»، ۱۵فروردین۱۳۹۴

۱۳۷۸

تمدن تاسیس نمی شود، ظهور می کند

بیژن عبدالکریمی: کسی نمی تواند بگوید من تمدن سازی می کنم. تمدن ها، محصول فرهنگ هاست و فرهنگ، محصول آن نگرش جهان شناختی متفاوتی است که در هر فرهنگی وجود دارد و این تفاوت های فرهنگی و بینش های جهان شناختی، محصول تفاوت هایی است که در ظهورات «امر قدسی» در هر جامعه وجود دارد.
مهدی نصیری: مدرنیته به گونه ای ما را احاطه کرده است که خروج از آن، مگر با حضور امام معصوم امکان ندارد. تنها با ظهور امام زمان(عج) است که امکان تحقق تمدن تراز اسلام وجود دارد؛ به میزانی که مؤمنین بسط ید داشته باشند و تا اندازه ممکن به تمدن زایی بپردازند.
سیدحسین شهرستانی: همه تمدن های غربی، زمینه های دینی و ماورایی دارد. آیا هیچ تمدنی وجود دارد که خارج از حوزه دین شکل بگیرد؟ دورکیم می گوید: نقطه آغاز جامعه نقطه آغاز دین است. در بدو تأسیس تمدن مدرن هم، بزرگانی که می خواستند جهان را از دین خالی کنند، دست به دامان دین شدند.
سیدمحمدحسین متولی امامی: با توجه به جایگاه ولایت فقیه در اندیشه های سیاسی شیعه، تمدن اسلامی طرحی فقهی دارد و برای کشف این طرح کلان، نیازمند فقه حکومتی و در نهایت فقه تمدن هستیم. این نگرش ما را به این تفکر رهنمون می کند که امکان تأسیس تمدن اسلامی با وجود شرایطش، در ادامه حرکت انقلاب اسلامی قابل قبول و محتمل است.

این میزگرد ۱۵فروردین۱۳۹۴، در فرهنگسرای مهر شهرداری کاشان و به همت مؤسسه مطالعات تمدن اسلامی کاشان برگزار شده است.

دیدگاه بگذارید

شما اولین پیام را بگذارید

avatar
Anonymous
Anonymous

سلام
بسیار عالی
لطقا به مسائل روز جهان اسلام مثل کشتار مردم یمن هم بپردازید