گفتگوی زیباکلام و فیاض درباره کتاب «در خدمت و خیانت روشنفکران»، ۵ مرداد ۱۳۹۴

۱۲۳۷

جلال فقط راه را پیچیده‌تر کرد

 صادق زیباکلام: موضوع روشنفکری در ایران یک موضوع اساسی است. به عبارتی موضوع «ما و غرب» موضوعی است که به هیچ وجه مربوط به گذشته نیست و اگر کسی از من بپرسد که اصلی ترین مسئله ایران چیست پاسخ من این خواهد بود: ما و غرب. کتاب «در خدمت و خیانت روشنفکران» زیربنای بحث ماست و با اینکه حدود ۵۰ سال از انتشار کتاب می گذرد اما به جرأت می توان آن را مانیفست، قانون اساسی یا آئین نامه ضدیت و دشمنی ایران با غرب دانست. درست است که کتاب برای نیم قرن پیش است ولی می توان آن را دستورالعمل ایران در سی وشش سال گذشته دانست و بعید می دانم که کتاب دیگری پیدا شود که تا این اندازه به زمانه ما متصل باشد.
ابراهیم فیاض: مشکل اصلی من با موضوع روشنفکری این است که به نظر من ما اصلاً روشنفکر نداریم. چون کسی را نداریم که بتواند نقد اجتماعی کند. نه مارکسیست های ایرانی ما روشنفکرند نه روشنفکران امروزی مان. چرا؟ چون ما حتی مارکس را هم نشناختیم. کدام یک از مارکسیست هایی که سراغ دارید مارکس را خوب شناختند؟ روشنفکری در ایران فقط یک صورت است و چیزی به عنوان روشنفکری در ایران وجود ندارد چون عیاری برای سنجیدن آن وجود ندارد. حتی خود جلال هم که امروز از آن حرف می زنیم، مقلد هایدگر است. به عقیده من جلال و شریعتی فقط راه را پیچیده تر کردند و کار خاصی دیگری انجام ندادند. فقط باعث شدند که ما بیشتر گم شویم.

این میزگرد ۵ مرداد ۱۳۹۴، در قالب هفتاد و چهارمین نشست «دوشنبه های کتاب اندیشه» در فرهنگسرای اندیشه برگزار شده است.

دیدگاه بگذارید

شما اولین پیام را بگذارید

avatar
aber
aber

اقا چرا سوال جوابها رو نمیزارید؟

Anonymous
Anonymous

با سلام
در انعکاس نشست ها سعی بر این است که متن اصلی سخنرانی منتشر شود و در راستای طولانی نشدن زمان فایل ها تنها اگر پرسش و پاسخ ها حاوی نکاتی مهم باشد که در متن نشست مطرح نشده باشد، به سخنرانی اصلی اضافه خواهد شد.