سخنرانی غلامحسین ابراهیمی دینانی در نشست «فلسفه معاصر در ایران و ترکیه» ۵مهر۹۴

۹۳۳

فلسفه حق و باطل ندارد

فلسفه اشتباه و صواب ندارد. علم، صواب و خطا دارد. در دین حق و باطل وجود دارد اما فلسفه نمی گوید که چیزی حق یا باطل یا درست یا غلط است. فلسفه چیزی را کنار می گذارد و چیزی را انتخاب می کند. کنارگذاشتن به معنی بطلان نیست و انتخاب کردن به معنی درست بودن آن چیز نیست.
فلسفه آزادی مطلق است. پس این تفاوت اساسی که بین علم و فلسفه و فلسفه و دین از سوی دیگر است، در اینجا پدیدار می شود. فلسفه نه دین است و نه علم. حقیقت فلسفه، آگاهی است و آگاهی همیشه معاصر است.
می دانیم همان طور که در ایران افراد زیادی داریم که با فلسفه مخالفند در ترکیه هم این افراد وجود دارند، اما اینها نمی دانند که اگر فلسفه از انسان گرفته شود، انسان جز یک موجود منجمد چیزی بیشتر نیست. نمونه این مطلب که ما امروز و شما هم با آن گرفتارید، وهابیت است که منشعب از تفکرات ابن تیمیه است.

این سخنرانی ۵ مهر ۹۴ ، در نشست «فلسفه معاصر در ایران و ترکیه» به همت مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در این موسسه و با همکاری انیستیتو یونس امره تهران ایراد شده است.

دیدگاه بگذارید

شما اولین پیام را بگذارید

avatar
سلام
سلام

سلام خسته نباشید
بدون ترجمش رو نمیزارید
خیلی حالگیره

Anonymous
Anonymous

سلام
لازمه حذف ترجمه تقطیع فراوان تصویر بود که ارائه را خسته کننده تر می کرد.

سیاوش ایمانی
سیاوش ایمانی

واقعا آدم متاسف می شود که آدمی مثل دینانی با این همه اسم و رسم و علم نفهمد و اینقدر خنثی به فلسفه نگاه کند این آدم ها بت های زمان ما هستند که لازم شکسته شوند آگاهی هم محصور در ساحت وجود آدمی است و اگر انسان ساحت وجودش را نشناسد چگونه می تواند فلسفه را اوج آزادی و آگاهی بداند.

محمد
محمد

جناب اقای ایرانی همه تلاش دینانی ونگاه غایت انگارانه ونهاییش شناخت و اگاهی انسان نسبت ب سر سویدا وگوهر وجودی انسانه ایراد شما نشون میده گزینشی ب استقرا ناقص اندیشه های دینانی پرداختی