میزگرد «مسئله تجدد در ایران» با حضور نجفی، فاضلی و معین‌زاده، ۲۵آبان۹۴

۱۴۳۴

مشکل بر سر لحظه اکنون است

مهدی معین زاده: زیست جهان ایرانی دیری است که با امری خارج از خود مواجه شده است. البته اینکه ما با فرهنگی غیر از فرهنگ خود مواجه شده ایم، حتماً ضرورتی داشته است که خود محل بحث است.
موسی نجفی: تجدد به ۳ نوع ابزاری، سیاسی و ایدئولوژی تقسیم می شود. تجدد ابزاری، تجددی است که با ورود ابزار وارد می شود و جامعه ما آن را می پذیرد و ما آن را اخذ کرده ایم. تجدد سیاسی در واقع هم به نوعی وارداتی است و ما آن را اخذ کرده ایم مانند اخذ جمهوریت و مشروعیت در دوران مشروطه و این نشان می دهد که مردم ایران در تجدد سیاسی نسبتاً گزینشی برخورد می کنند، اما در قسمت سوم یعنی ایدئولوژی تجدد به صورت فرهنگی است که مواجهه بیشتری با جامعه دارد. مثلا در قسمتی که بحث کشف حجاب مطرح می شود جامعه مقاومت می کند و در واقع جامعه ایرانی در این قسمت از خود مقاومت نشان می دهد. هر زمانی که مدنیت ضعیف شده، تجدد ایدئولوژی خودش را تحمیل کرده و به دنبال آن ما بحران هویت را داریم.
نعمت الله فاضلی: برای فهم جامعه ایران معاصر ما نمی توانیم با ارجاع به افکار و به ویژه ارجاع به اندیشه های فیلسوفان و کسانی که به هر دلیلی با تولید متن درباره زندگی مردم صحبت می کنند اکتفا کنیم. تمام ایده من مبتنی بر این است که بیاییم و در زندگی واقعی مردم ببینیم چه اتفاقی افتاده است. در تاریخ های گذشته هیچ روایتی از مردم و جامعه وجود ندارد بلکه تاریخ، تاریخ سیاسی است و نزاع گفتمان های سیاسی است نه اجتماعی. مذهب به معنای مذهب اسلام نیست بلکه مذهب حاکمان است. تجددی که مورد نظر من است تجددی است که از زیست بوم مردم بیرون می آید.

این مناظره ۲۵ آبان ۹۴، در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ایراد شده است.

دیدگاه بگذارید

شما اولین پیام را بگذارید

avatar
sardar
sardar

سلام چرا با حجم و کیفیت کم نمیشه دانلود کرد قبلا میشد الان مدتیه نمیشه

Anonymous
Anonymous

سلام
با عرض پوزش لینک دانلود کم حجم اصلاح شد.