گفتگوی میلاد دخانچی با ابراهیم فیاض درباره «مدرنیته و بحران جنسی»، ۷دی۹۴

۲۴۴۲

ما نمی‌خواهیم مساله جنسی را ببینیم

وقتی سرمایه اصل باشد، که در سرمایه‌داری چنین است، تشکیل خانواده به خاطر هزینه‌هایی که در پی دارد، از نظر اقتصادی سود ندارد. در تاریخ غرب هم مشاهده می‌کنیم که هرچه بیشتر سرمایه و سرمایه‌داری محوریت پیدا کرد، خانواده نیز به همین نسبت ضعیف‌تر شد؛ از خانواده گسترده به خانواده هسته‌ای و از بین رفتن خویشاوندی در غرب. این اتفاق مشخصاً بعد از انقلاب صنعتی در ۱۸۴۵ و انقلاب جنسی در ۱۹۰۴ رخ داد و جریان روشنفکری در ایران معمولاً این تأثیرات صنعتی شدن بر خانواده را بایکوت می‌کند.
در ایران نیز به نسبت با تسلط منطق سرمایه، سن ازدواج و آمار طلاق افزایش پیدا کرده و ازدواج آرام آرام در حال تبدیل شدن به «ضد ارزش» است! پیامدهای این اتفاق، از بین رفتن سرمایه‌های اجتماعی در جامعه، کاهش لذت جنسی و شادی درونی افراد و نهایتاً ازخودبیگانگی افراد جامعه است.

این گفتگو ۷ دی ۹۴ در برنامه جیوگی از شبکه دو سیما پخش شده است.

دیدگاه بگذارید

1 پیام روی "ما نمی‌خواهیم مساله جنسی را ببینیم"

avatar
سید پیمان نقیبی رکنی
سید پیمان نقیبی رکنی

سخنان آقای فیاض با نوعی گسست نسبت به سنت همراه است. دوران مدرن ، دوران گسست نسبت به سنت است . سنتی که قادر به بازخوانی انتقادی خود نباشد همواره تولید بحران می کند. بسیاری از وجوه سنت ما مورد نقد قرار نگرفته است.
نگاه سنتی ما نسبت به جنسیت به قدری بحران زده است که کسانی همانند مطهری نیز با بیان احکام دینی و مورد اتفاق اما همچنان مورد اتهام قرار می گیرند . چرا ؟
سنت ما درکی ابتر از مقوله جنسیت و تحولات آن دارد.