آنونس رونمایی «سیمافکر؛ ویدئو رسانه فرهنگ و سیاست»

۲۶۹۷

ما را با اینترنت چه کار!

«ما با اینترنت حداکثر نیم ساعت کار داریم» این جمله، حرف اصلی مسعود فراستی در این فیلم است. این گفت و گو را در استودیوی سیمافکر دو سال پیش ضبط کردیم. فراستی بعد از آنکه سیگارش را آتش می کند و مجری متحیر می‌ماند که می شود گفت و گو را ادامه داد یا نه، از اینترنت و نسبت جامعه کنونی با آن حرف می‌زند. این سخن اگر چه شاید سخن آشنایی باشد اما هنوز برای ما که ساعت ها در روز وقتمان را با وسایل متصل به شبکه اینترنت پر می‌کنیم، شنیدنی و تامل برانگیز می‌آید.
اینترنت وقت زیادی از ما می گیرد، از جامعه شناسان تا روانشناسان و پزشکان، همه درباره تاثیر مخربی که بر جهان ما می گذارد، سخن می‌گویند. اما جدایی از آن برای ما ممکن نیست و هر روز وابسته تر به آن می‌شویم.
عجیب تر از همه اینها کسانی هستند که حاضرند، عمر خود را صرف کار روی یک سایت ویدئویی کنند، و به آینده آن امیدوار هم باشند. آیا واقعا نمی توان با اینترنت کاری کرد؟ انتخاب این فیلم برای یکی از تیزرهای رونمایی سیمافکر آشکارا ارتباطی با کلیت کار و ایده سیمافکر دارد. یک وب سایت نمی تواند از مجازی بودن خود، از اینترنتی بودن فارغ باشد. اما اینترنت نیز موجودی است که بی ارتباط با سخنی که فراستی می‌گوید، نیست. 

دیدگاه بگذارید

4 پیام ها روی "ما را با اینترنت چه کار!"

avatar
سید پیمان نقیبی رکنی
سید پیمان نقیبی رکنی
با سلام و عرض ادب به نظر بنده مواجهه آقای فراستی با اینترنت مواجهه ای اولیه و احساسی است. برای فهم پدیدار باید آن را زیست کرد. اساسا تفکر یعنی نوعی زیست وجود شناسانه . اینچنین زیستنی لازمه اش این است که اجازه دهیم پدیدار خود را نما یان کند. آیا فضای مجازی خود را برای ما نمایان کرده است ؟ آیا ظهور فضای مجازی نوید جهانی دیگر است یا توهمی بیش نیست ؟ ما معمولا فضای مجازی را فضایی ترسیم می کنیم که در آن با اموری اعتباری روبرو هستیم. براستی تفکیک میان امور حقیقی و اعتباری چگونه ممکن… Read more »
یک مخاطب منتقد !
یک مخاطب منتقد !

سلام دوست عزیز
من نمی دانم شما چرا اینقدر فلسفه بافی می کنید ! مسئله کاملا روشن است…روی صحبت آقای فراستی با اکثریت کسانی است که با اینترنت کار می کنند…کسانی که وقت و عمر خود را پای این فضا تلف می کنند…آن ها دقیقا نمی دانند که چه می کنند و تنها به دنبال ارضاء خود در دستیابی به اطلاعات هستند…گمان نمی کنم فهم این موضوع دشوار باشد!

سید پیمان نقیبی رکنی
سید پیمان نقیبی رکنی

با سلام و عرض ادب
دوست بزرگوار ! این ها فلسفه بافی نیست بلکه پرسش هایی است برخاسته از زمانه . اگر به سراغ پرسش ها نرویم پرسش ها به سراغ ما خواهند آمد. من هم به نکات منفی این فضا واقفم اما این تمام ماجرا نیست. باید ورای ارزش گذاری رفت و پدیدار را آنگونه که هست مورد تامل قرار داد.

متن
متن

سلام
زیست وجودشناسانه یا پدیدارشناسانه؟