دور دوم مناظره های انتخاباتی امریکا ۲۰۱۶- با زیرنویس فارسی

۲۹۳۹

شبی که جان آمریکا به لبش رسید!

سیمافکر: بعد از اتمام مناظره، همه فقط می گفتند: «به خیر گذشت». مهم ترین چیزی که درباره مناظره دوم وجود داشت، نگرانی و اضطراب عمومی از اتفاقات جبران ناپذیری بود که می توانست از پی مناقشات چند روز منتهی به مناظره، کل مناظره را تحت الشعاع قرار دهد. عمدۀ ناظران، پیش از مناظره، درباره احتمال وقوع یک شب «فاجعه بار» برای دموکراسی و انتخابات در آمریکا می گفتند. شکل از پیش طراحی شدۀ برگزاری مناظره دوم و مواجهۀ کمی غیررسمی نامزدها و هوادارانشان بر روی استیج هم نگرانی ها را تشدید می کرد. کنفرانس خبری اندکی پیش از شروع مناظره که ترامپ برگزار کرد و در آن، از مستندات فساد اخلاقی بیل کلینتون پرده برداشت، حتی آرامش پیش از طوفان را هم برهم زده بود. مجموع این عوامل باعث شد، مناظره دوم ریاست جمهوری، که مطابق معمول ادوار انتخابات، پوشش رسانه ای و بینندگان تلویزیونی کمتری در داخل آمریکا دارد، بر اساس برآوردها به پربیننده ترین مناظرۀ تاریخ انتخابات آمریکا تبدیل شود. پس از اتمام مناظره، خبرنگار بی بی سی تنها یک جمله بر زبان آورد: «به خیر گذشت!» هرچند همه چیز، آنقدرها هم خوب پیش نرفته بود و دو طرف، حسابی از خجالت هم درآمده بودند. با اینحال، همۀ مخاطبان مناظره هم نگران نبودند. بعضی ها فکر می کردند آنچه رخ می دهد اتفاقا یک دستاورد برای دموکراسی در آمریکا خواهد بود. ریسک شفافیت درباره سوابق و سیاست ها، جز در قبال دستاوردهایی که اتخاذ «سیاست رسواسازی»، می توانست برای هر کمپین به بار آورد، چگونه ممکن بود از سوی طرفین، پذیرفته شود؟ بسیاری از کسانی که اینچنین فکر می کنند، اتفاقا از هواداران کمپین ترامپ هستند و حواشی غیرمنتظره ای که ترامپ، دائما برای انتخابات ایجاد می کند را با همین استدلال به فال نیک می گیرند. اینکه ترامپ، فرشتۀ مرگ دموکراسی باوقار و پرطمطراق آمریکاست یا الهۀ شفافیت و افشاگری، در سیستم پیچیده و تودرتوی سیاست آمریکایی است، شاید چندان به حال ما در اینسوی آتلانتیک، فرق نداشته باشد، با اینهمه، یک چیز مهم است: دموکراسی آمریکا تا کجا تاب صداقت را خواهد داشت؟

تماشای مناظره اول و سوم

دیدگاه بگذارید

4 پیام ها روی "شبی که جان آمریکا به لبش رسید!"

avatar
مسلم
مسلم

دولت ملت سیستم و مِلکِ فاسد ، چهار قائده برای چینش نظام حاکم بر آمریکا ، مردم فاسد لیاقتشون رییس فاسده ، و رییس فاسد متقابلا لایق مردم فاسد ، این دو دست به تولید سیستمی میزنند که صددرصد فاسد خواهد بود چرا که تولید کنندگان آن انسانهای فاسدی هستند ، زمین غصبی نیز شکی نیست که دیگر ویژگی این نظام را برجسته میکنند ، جماعتی فاسد حقه باز شارلاتان و گنگستر مدرن آمریکا را مدیریت میکنند ، دموکراسی دیگه چه صیغه ای هست !!؟

محمد
محمد

فکر می کنم بیشتر نیازمند تئوری و مواجه نظری با آمریکا هستیم تا مواجهه های هیجان انگیز و احساسی. از پیام تون ممنونم

مسلم
مسلم

فرصت مهیا شده تا روشن فطران این مرزوبوم حقیقت حاکم بر آن سرزمین فاجر و فاسد را از قِبَلِ این مناظرات توحش آمیز بر مردم جهان نشان دهند تا وجه سالم و بی مشکل آن خبیثان چهرهٔ واقعی خود را نشان دهد.

مسلم
مسلم

فرصت مهیا شده تا روشن فکران این مرزوبوم حقیقت حاکم بر آن سرزمین فاجر و فاسد را از قِبَلِ این مناظرات توحش آمیز بر مردم جهان نشان دهند تا وجه سالم و بی مشکل آن خبیثان چهرهٔ واقعی خود را نشان دهد.