بخشی از مناظره کلینتون - سندرز در انتخابات حزب دموکرات ، فوریه ۲۰۱۶

۷۰۶

ایده آمریکا و اشتها برای پراگماتیسم

این روزها همه تمرکز در انتخابات آمریکا روی رسوایی‌ها و تنشی است که با حضور چهره مناقشه برانگیز و حتی سرگرم کننده ترامپ در صحنه رخ داده است. اما این سوی ماجرا، کلینتون حائز استندارد­های یک رئیس جمهور باوقار و مطیع ارزش‌های امریکایی به شمار می‌آید. و این شانس کلینتون را برای ریاست‌جمهوری افزایش داده است. تماشای بخشی از مناظره‌های او با برنی سندرز در انتخابات درون حزبی دموکرات، از راهی می‌گوید که او منادی آن است.
سندرز، در مناظره‌اش با کلینتون، می­‌گوید نکته‌­ای که در سیاست خارجی باید مراعات کنیم، توجه به «نتایج پیش‌بینی ­‌نشده­» اقداماتمان است. او می­‌گوید ایالات متحده، هرگز، نه در عراق در رابطه با صدام حسین، نه در لیبی در رابطه با قذافی و نه در ایران در رابطه با شاه، پیش از آنکه قدمی بردارد، به نتایج آن اندیشه نکرده است. گویا سندرز می­‌خواهد بگوید، هرچند ایالات متحده، قدرت و قابلیت هر اقدامی در محیط بین­‌المللی را دارا است اما اعتماد به این قدرت و بی­‌اعتنایی به نتایج عملی کاربرد آن، آمریکا را به یک دولت پر اشتباه و زیانکار، تبدیل کرده است. در مقابل، کلینتون از تکیه بر «تجربه» و عقلِ آزموده، به مثابه اصل راهنمای آمریکا در سیاست می­‌گوید و بی­‌اعتنایی سندرز به دستاوردهای سیاست­‌خارجی آمریکا را تردید در قدرت موثر و الهام­‌بخش این کشور در جهان، قلمداد می­‌کند.
این همان طرح پروبلماتیک دوگانه­‌ی «عمل» و «ارزش» است که پایش در مناقشات سیاسی- انتخاباتی آمریکا به عنوان موضوعی خطیر در میان است. اشتها برای پراگماتیسم، ای‌­بسا علیه «ایده‌­ی آمریکا»، قد علم کند. این خطری است که محافظه­‌کاران در آمریکا، از جمهوری­‌خواه و دموکرات، آن را بسیار جدی و بسیار مهلک، ارزیابی می­‌کنند.

دیدگاه بگذارید

2 Comments on "ایده آمریکا و اشتها برای پراگماتیسم"

avatar
عباس
عباس

گفتگوی بسیار خوبی بود.
مسئله‌ای که در این میان هست انگار مسئلة اساسی سیاست است. در یادداشت حاشیه دیدگاه کلینتون دست‌کم گرفته شده است، شاید چون نگاه انتقادی کمتری نسبت به امریکا دارد، اما به همین میزان هم فهم بیشتری از قدرت امریکا دارد.

راغب
راغب

مساله دقیقا همینه که یک طرف (کلینتون) ایده ای از آمریکا داره و قدرتمندی یا ضعف دولت آمریکا رو با همان “ایده” محک میزنه, اما طرف دیگر, دولت آمریکا رو یک بروکراسی محاسبه گر میدونه و توفیق آمریکا را در درستی نظام محاسباتی دولت, می داند

wpDiscuz