سخنرانی ابراهیم فیاض با موضوع زیستار جنسی ایرانیان- ۹آبان۹۵

۳۲۹۲

خود سانسوری را کنار بگذاریم

پرونده قضایی اخیر که با موضوع سوء استفاده جنسی از چند نوجوان، هیایوی سیاسی زیادی به راه انداخته، دستمایه سخنان ابراهیم فیاض درباره زیست جنسی ایرانیان بود. او معتقد است؛ تکرار پدیده هایی مثل این مورد، نشان دهنده زیستار جنسی ما ایرانی‌هاست که به تلویح در اشعار حافظ و به تصریح در اشعار سعدی و عبید زاکانی هم آمده. و مهم اینکه این پیشینه تاریخی با “لاپوشانی” از حافظه ما قابل حذف نیست! ما باید آن را به سطح آگاهی شهروندان و اهل دانشگاه بسپاریم تا کنترلش کنند. فیاض معتقد است بدون چنین بی رحمی با تاریخ خود نمی توان از حل این مشکل سخن گفت و باید منتظر ظهور اطوار جدید آن باشیم.
در میان سخنان بعضا پراکنده ابراهیم فیاض، بارقه هایی از بصیرت وجود دارد که نظر را جلب می کند. ابراهیم فیاض در تلاش است نشان دهد؛ یک الگوی سادیسم جنسی نه صرفا در پرونده های مکرر دهه اخیر، بلکه در رفتار های ایرانیان در شبکه های اجتماعی، در سفرهای توریستی و غیره وجود دارد و این نیازمند توجه فوری دانشمندان و اهل دانشگاه است. او می‌گوید می بایست به تاریخ خود بازگردیم و این لایه هافزودن پروندهای رسوب کرده را آشکار کنیم. راه حل او اما به سختی قابل دسترسی است؛ «عادی سازی روابط جنسی» در سطح کلان، و «آموزش کلان جنسی حتی در دوره ابتدایی». در نظر او بدون آموزش، ما محکوم هستیم که در این بحران دست و پا بزنیم و رفتار‌های آشفته و سر زده کمکی به حل مشکل ما نمی کند. فیاض توصیه به آشکار سازی می‌کند. او پیشنهاد می‌دهد پرده‌پوشی که عمری دست کم چند صد ساله دارد، را کنار بگذاریم. او به آسانی، چنین توصیه‌هایی می‌کند.

دیدگاه بگذارید

6 پیام ها روی "خود سانسوری را کنار بگذاریم"

avatar
نادر
نادر

با این حساب تقصیر قصور اخیر قاری مشهور، بر گردن سقراط و افلاطون و فلوطین و ملاصدرا و حافظ و سعدی ست!
ظاهرا بافتن شذوذات و برپا کردن هیاهو، یکانه طریق مواجهه ی اصحاب آکادمی رو به زوال ایرانی، با پدیده هاست. وقتی قدرت ادراک آنچه را که در حال رخ میدهد نداریم، انکار و جا به جا کردن لحظه ی حال با غوغاسالاری و گرد و خاک افکنی، خود به خود حکم نجات اساتید غرق در جزمیات انتزاعی را پیدا میکند.

محمد
محمد

من این برداشت را از گفته های فیاض نداشتم. حس نمی کنم ایشون منظورشان این باشد که شما می گید. ایشون فکر می کنند که برای حل مشکلات اجتماعی بیمارگونه مثل مورد اخیر، نیازمند یک رجوع به ذهنیت تاریخی مان و نظری دیگر به آن هستیم. این ایده خیلی هم غوغاسالارانه نیست. اتفاقا ایده مشهوری در اصحاب علوم اجتماعی هست. در مجموع با شما در این نظر هم عقیده نیستم.

نادر
نادر
ایشون صراحتا به مواردی از عبید تا سقراط و صدرا اشاره کردند و آن را خام دستانه یک جریان انحراف جنسی تاریخی نامیدند و اتفاق کنونی را هم «بیرون زدن» همین «زیستار» انباشته شده ی تاریخی خواندند، نیازی به تفسیر و اجتهاد در برابر نص من و شما نیست. بگذریم از این که امروزه کمتر دانشجوی ناشی روانشناسی ناخودآگاه را یک مخزن مخفی نمیداند که با آگاهی و اشعار به محتویات آن بتوان بر تاثیرات ناشی از آن غلبه کرد و چنین درک سطحی از این کلمه، نشان گر ناواردی استاذنا به «دستور زبان» مفاهیمی است که ادعا میکنند با… Read more »
علی
علی

اگر سیما فکر نمی تواند بعضی سخنان را فهم کند، مهر اباطیل نزند. سعی کنید شما ناقل باشی و تحلیل را بر عهده مخاطب بگذارید. خواهشا حداقل های کار رسانه ای را یاد بگیرید و رعایت کنید.

حسن
حسن

دوستان سیما فکر لطفا شما به رسالت خود که نقل افکار نخبگان هست بپردازید و تحلیل و قضاوت را بر عهده مخاطبین بگذارید. حداقل کار رسانه ای عدم پیشداوری نسبت به دیگران است. (سخنان پراکنده و کمابیش نکته های با بصیرت)

نامی
نامی

آقای فیاض این حرف مستنده می تونید راحت درش بیارید از قوه قضائیه: بالاترین آمار همجنس بازی در ایران مربوط به شهر یزد هست.