صحنه ای از توهین مجری تلویزیون به مهمانش در برنامه اکسیر- اردیبهشت ۹۵

۱۴۰۴

صداقت حریم طنز است

گیومه: حدود ۵ ماه پیش، فرزاد حسنی دربرنامه اکسیر رفتاری با یکی از مهمانانش داشت که باعث شد؛ او ناگزیر شود در برنامه‌ای دیگر در شبکه سه سیما، درباره آن توضیح دهد. آن رویداد همچون بسیاری مواقع مشابه افرادی را خشمگین ساخته بود. حسی که از تماشای این صحنه به بیننده دست می‌دهد، دقیقا چیست؟ این حس می‌تواند احساس تأسف باشد یا احساس خشم و حتی کینه‌توزی! می‌تواند ترحم بیننده را نسبت به مردی که ظاهرا بی‌حیثیت شده است، برانگیزد و یا به نفرت بیننده از مجری از خودراضی تلویزیون بی‌انجامد. مجری، مرد بیچاره را پیش چشم دهها تماشاگر و میلیون‌ها بیننده‌ی تلویزیونی، تمسخر کرده است، ظاهرا چون بسیار ساده‌لوح و شاید حتی بی‌سواد است. اما آیا کسی هم هست که به حال مرد بیچاره تأسف بخورد؟ ساده‌لوح بودن و بی‌سوادی، آنهم وقتی پای یک آزمون در میان باشد، عیب کمی نیست. به یاد داریم که یک سال پیش در شبکه دو، مسابقه‌ای با نام «ثانیه‌ها» برپا بود که شرکت کنندگان آن، بعضا بسیار کم سواد می‌نمودند. اتفاقا آنچه در آنجا مضموم بود، همین بی‌سوادی و ساده‌انگاری بود. در آنجا داریوش کاردان، مجری مسابقه، حتا بعضا با زیرکی خاصش شرکت‌کنندگان کم سواد را تمسخر هم می‌کرد، اما هرگز مثل احساسی که پس از دیدن شوی فرزاد حسنی به انسان دست می‌دهد، محکوم نمی‌شد. او محکوم نمی‌شد، در حالی که تمسخر می‌کرد و شرکت‌کنندگان آن مسابقه، ترحم نمی‌دیدند در حالی که بعضی بسیار کم سواد بودند.

مرد بیچاره‌ی این ویدئو می‌توانست محکوم این نمایش تلویزیونی باشد، اگر فرزاد حسنی صرفا او را به خاطر ساده‌لوحی‌اش تمسخر کرده بود. اما حسنی او را فریب داد و صحنه‌ای را که با هنرمندی او می توانست به مشارکت بیننده در تجربه‌ی مفرحی تبدیل شود که حاصل صداقت مرد بیچاره در بیان ساده‎لوحی‌اش است، به محاکمه‌ی مجری مشهور تبدیل شد. حسنی و شبکه سه مع‌الاسف بعدا این فریب را ادامه دادند و ویدئویی را از تمرین‌های پیش از صحنه مجری و مهمان منتشر ساختند تا بر ساختگی بودن آن صحنه تاکید کنند. آن ویدئو خود به شدت غیر صادقانه و دروغین می‌نمود. شاید تمام آنچه باید باز هم یادآور شویم این است که: هنر بیان صادقانه‌ی تجربه است. طنزپردازی، چیزی از فریب کاری ندارد. کافی است صادقانه آنچه می‌توانیم ببینیم، پیش چشم ما گشوده شود. صداقت ناموس هنر، حریم طنز و روح خندیدن است.

جالب اینجاست که مری بارت هم نام یک بیماری است و هم نام یک نویسنده

دیدگاه بگذارید

4 پیام ها روی "صداقت حریم طنز است"

avatar
محمد
محمد

باید عرض کنم که در مدخل ویکی پدیای زیر مری بارت دقیقا با همین شکل و قیافه نام یک نویسنده رمان هم هست. مری بارت نویسنده رمان Castle Ugly بوده و اتفاقا چهره اش هم درست همین فردی است که روی نمایش گر نشان داده می شود. بنابراین، معلوم است که نویسنده سعی کرده است از کلمه ای که مشترک لفظی میان یک بیماری “مری بارت” با یک نویسنده Mary Barrett دارد استفاده کرده و این فرد را تمسخرکند. که البته آقای حسنی هم دانسته یا ندانسته در آن شریک است.
https://en.wikipedia.org/wiki/Mary_Barrett

سپید
سپید

افراد متکبر ، در حقیقت حقیر ترین افراد هستند… فرزاد حسنی لیاقت جلوی دوربین بودن رو نداره

رها
رها

سلام و احترام ! املای صحیح مع الاصف ، مع الاسف است . لطفاً تصحیح فرمائید . سپاسگزارم

مدیر سایت
مدیر سایت

سلام
تشکر از دقت شما