مستند «ساکنان زمین» - شان مونسون - ۲۰۰۵

۸۵۷

فانتزیِ حقوق حیوانات

سیمافکر: مدت زیادی نیست که در ایران جنبش‌های به اصطلاح حمایت از حقوق حیوانات به راه افتاده است. گروهی از آن طرف افتاده، در حمایت از حقوق حیوانات دور هم جمع می‌شوند و در صفحه‌های شخصی‌شان پیام دفاع از حقوق حیوانات صادر می‌کنند، و از دیگران هم دعوت می‌کنند به این کمپین‌ها ملحق شوند. چه چیز این صحنه این‌قدر آزارمان می‌دهد؟! چرا این فانتزی دروغ‌گو که قصد فریب ما را دارد، اما از فرط حماقت آزارمان می‌دهد، تا این حد متظاهر و بی‌شخصیت به نظر می‌آید؟
مستند «ساکنان زمین» خشنوتِ انسان علیه حیوانات را به شکلی عریان نمایش می‌دهد. دیدن این صحنه‌ها اصلا و ابدا خوشانید نیست و احتمالا طرفداران حقوق حیوانات به آن استناد می‌کنند تا مدعایشان را ثابت کنند. اما این مستند با نشان دادن یک «روایت» از ارتباطِ انسان، طبیعت و حیوان، با استفاده از ده‌ها تصویر مستند و واقعی به حقیقتی ارجاع می‌دهد. حقیقتی که با تصویر عریان و بی‌پرده‌اش سازگار است. آن استفاده بی‌مهابای انسان از هر منبعی به هرنحو ممکن در دوره کنونی است. و این طبعا طرفداران حقوق حیوانات به نحوی که می‌شناسیم را نیز دربر می‌گیرد. آنها که طرفدار حقوق حیوانات‌اند همان‌هایند که دوست دارند در خانه حیوان خانگی داشته باشند. و این امکان نگه‌داری از یک حیوان در خانه را، همان جهانی برای ما فراهم آورده که این چنین سبعانه کشتار حیوانات را در پیش گرفته است. کسی که در این فانتزی بی‌شخصیت شریک است، با ساده‌لوحی تمام نمی‌داند، که همان دنیاست که کل این وضع را بنا نهاده، تا او بتواند هم حیوانی در خانه داشته باشد و هم در حمایت از حقوق حیوانات بیانیه دهد. چنین تناقضی در سودای آزادی و دموکراسی، هم وجود دارد. ما بیش از همۀ مردم در طولِ تاریخ بشر موردِ تجسّس، نظارت، استراقِ سمع، عکس‌برداری و کنترل قرار داریم.(۱) اما در جهانی زندگی می‌کنیم که ادعا و تبلیغ ممتد آزادی در آن بیداد می‌کند.

(۱) این جملات با ارجاعی به مقاله بدتر از آن است که فکرش را می‌کنید، با توجه به بحثی مشابه که درباره آزادی و دموکراسی در آنجا وجود دارد، آمده است.

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه on "فانتزیِ حقوق حیوانات"

avatar
نادر
نادر
رنج و آزار دیدن نویسنده ی فکور ما از کجاست؟ از پیوند تصرف گرانه و مهلک انسان با طبیعت، و یا از انجمن های حمایت از حقوق حیوانات؟ از تعارض جهان کنونی با پرسش از حقوق حیوانات یا از فانتزیک بودن اندیشه های حامیان شان؟ حامیان حقوق حیوانات باید ابتدا شهادتین استبرای از عالم تکنیک مدرن بگویند و سپس سخن از حقوق حیوانات به زبان آورند؟ اگر تعارض هایی در این سطح، نشانه ی چیزی باشد که نویسنده ی خشمگین مان «بی شخصیتی» میخواندش، کدام نقطه ی عالم کنونی و پیرامونی، خالی از چنین تعارضاتی ست؟ کنش نوشتن و انتشار… ادامه »
wpDiscuz