گفت و گوی علیرضا سمیعی با محمد علی مرادی درباره تفکر آزاد و امنیت ملی -دریچه؛ سری جدید - قسمت ۲

۸ ماه پیش ۲۷۱۱

اسرائیل هم تئوری امنیت ملی دارد

محمد علی مرادی در گفت وگوی اختصاصی با دریچه؛ چگونه امنیت نیازمند کار علمی است

دریچهتفکر آزاد را چگونه به امنیت، راه است؟ اینکه گفته می‌شود روشنفکران ما طرح روشنی از «امنیت ملی» در آراء و آثارشان وجود ندارد؛ آیا به این معناست که روشنفکر ایرانی، آزادی فکر و اندیشه را بر امنیت و نظم و انتظام امور ملت، ترجیح داده است؟ آیا روشنفکران ما اندیشیدن به نظم و امنیت را به سیاستمداران و اصحاب قدرت واگذار کرده‌اند و خود، در گوشه‌ی خلوت، سرود آزادی سر می‌دهند؟ و مگر نه این است که امنیت و امان، یکی از شروط وجود آزادی، برای همه و از جمله روشنفکران است؟ محمدعلی مرادی در گفتگو با علیرضا سمیعی، بی‌اعتنایی روشنفکر هم‌عصر ما به امنیت ملی را ناشی از وجود بی‌انضباطی در میدان روشنفکری ایران می‌داند. او معتقد است که روشنفکر، باید آزاد باشد تا به شرایط زیست خود و طبقه‌ی اجتماعی که به آن تعلق دارد، بی‌اندیشد. اما روشنفکران ما بی‌تعلق شده‌اند. قدرت، از ناحیه‌ی روشنفکر بی‌تعلق، هرگز احساس خطر نمی‌کند و بنابراین، تعهدی نیز نسبت به چنین روشنفکری ندارد. او روشنفکری راست ایران را فرامی‌خواند که به سازمانی برای دولتی بی‌اندیشد که امنیت و آزادی فکر را توأمان لحاظ می‌کند.

همچنین ببینید:
گفت و گوی علیرضا سمیعی با ناصر فکوهی – دریچه؛ سری دوم – قسمت‌ ۱
گفت‌و‌گوی علیرضا سمیعی با غلام‌حسین مقدم حیدری – دریچه؛ سری دوم – قسمت ۳

آمریکا؛ خشونت، جنگ داخلی یا انقلاب

یادداشت حسین کچویان در مورد انتخابات آمریکا و پیروزی ترامپ

دموکراسی خطیرتر از آنی است که گمان می‌کنیم

گفتاری از محمدجواد کاشی + فیلم پرسش و پاسخ دانشجویی در سخنرانی قدرت و زندگی روزمره

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه در "اسرائیل هم تئوری امنیت ملی دارد"

avatar
نادر
نادر

تعصب فلسفه خوانده ها روی کشور محل تحصیل خود؛ از آن پرده های دیدنی نمایش آکادمی ایرانی ست!
در اثنای انتشار همین گفت و گو که جناب مرادی در آن، از تئوری امنیت ملی آلمانی ها همچون گفت و گوی انتقادی پرده برداشت، و آن را نمونه ی موفقی مقابل مدل فرانسوی معرفی کرد، شاهد حمله ی تروریستی در آلمان بودیم! همین نشان میدهد که هنوز فاصله ای ناپیمودنی برای طرح مباحث استراتژیک داریم، آن هم از جانب افرادی که دعوی دقت و اندیشیدن فلسفی و … میکنند.

شکوری
شکوری
در مجموع گفتگوی خوبی بود هر چند به نظر می رسد از کنار پرسش اصلی خیلی ماهرانه عبور شد و مخاطب همچنان در انتظار ماند در چرایی و چیستی ارتباط تفکر آزاد و امنیت متفکر و حتی جامعه. در بخشی از گفتگو به مساله امنیت ملی آلمان و فرانسه اشاره شد لازم به ذکر است که بیشتر به نظر می آید این برداشت شخصی ایشان می باشد که چون در فرانسه این اتفاقات افتاده در آلمان نیفتاده یا کمتر است پس مدل آلمانی موفق تر است در حالیکه ایشان قدمت و تعداد مسلمانان فرانسوی را در نظر نگرفته اند ولی… Read more »
wpDiscuz