سخنرانی سید جواد طباطبایی در همایش «ایران همین جا است که ایستاده ایم» - ۱۵دی ۹۵

۷ ماه پیش ۲۸۸۳

فلسفه دانشگاه را افشا می‌کند

طباطبایی عصیانگر، همان طباطبایی اندیشمند است

سیمافکر: سید جواد طباطبایی را اگر فراتر از آثارش، به عنوان نیرویی موثر در میدان حوزه عمومی علم در ایران دنبال کرده باشیم، می‌دانیم که در سال‌های اخیر همواره تیغ تند و تیزی به دست داشته که عرصه را بر برخی از اساتید شناخته شده دانشگاه و نیز مترجمین بنام فلسفه و علوم انسانی، تنگ کرده است. کمتر سراغ داشته‌ایم که او منحصرا چیزی دربارۀ دانشگاه بگوید. مخاطب سخنان سید جواد طباطبایی حق داشت اگر با نظر به سلوک او نسبت به همکاران علمی و دانشگاهی‌اش بپندارد که طباطبایی استادی سخت‌گیر است که بیش از آنکه پیگیر بحران‌های اساسی علم در ایران باشد، در پی اثبات اقتدار و مرجعیت علمی خودش است. آنهم از طریق افشای عدم کفایت صاحبان ردای علم و کرسی‌های دانشگاهی. در تمام این سالها می‌دانستیم که طباطبایی، فرصت حضور در مهمترین کرسی دانشگاهی ایران را از دست داده است و ظاهرا همین کافی بود تا شورش او بر علیه صاحب منصبان علمی و اجرایی دانشگاه را مسأله‌ای «روانی» قلمداد کنیم که هرچه می‌گذرد بیش از پیش از کنترل استاد خارج می‌شود. طباطبایی در بزرگداشت خود، گویا در صحنه حاضر شده است تا بر همۀ این قبیل تصورات، خط بطلان بکشد. او آمده است تا نشان دهد که چگونه آنچه رقیبان، به خلق و خوی تند طباطبایی و طبع ناراضی او نسبت می‌دهند، لحظه‌ای از پروژۀ علمی اوست. آنهم باشکوه‌ترین لحظۀ عمر علمی یک استاد که می‌تواند در حکم یک وصیت‌نامه علمی باشد. طباطبایی در این سخنرانی، تأکید می‌کند که؛ آنچه عزم گفتن آن را داشته است اما احتمالا هرگز مجالش را نخواهد یافت، تنها این است که کار نظری درباره وضعیت علم در ایران را ضرورتا باید از مسیر فلسفیدن دربارۀ دانشگاه ایرانی، آغاز کرد. روایت پرشور طباطبایی از تجربۀ زیستۀ خود در دانشگاه، در پی آن است تا ما را مجاب کند که چگونه هرآنچه خلق و خوی تند او می‌دانستیم و از کار علمی او جدایش می‌کردیم، دقیقا در مرکز تلاش علمی سید جواد طباطبایی قرار داشته است.

◊ سخنرانی دکتر طباطبایی در همایش «ایران همین جا است که ایستاده‌ایم» مدت زمانی نزدیک به ۲ ساعت دارد. سیمافکر به دلیل اقتضائات رسانه‌ای و کار در فضای مجازی، ناگزیر است، این سخنرانی را در دو بخش ارائه کند. این ویدئو، بخش نخست سخنان دکتر طباطبایی است. 

♦ همچنین ببینید:
دانشگاه ایرانی ضروری است- سخنرانی سید جواد طباطبایی در همایش ایران همینجاست که ایستاده ایم (قسمت دوم)
چیست ایران که وطن می‌خوانندش – سخنرانی رضا داوری اردکانی در همایش ایران همینجاست که ایستاده ایم
عبور از ایده ئولوژی به فلسفه، راه دشوار طباطبایی- سخنرانی داوود فیرحی در همایش ایران همینجاست که ایستاده ایم
ایران یک پرسش است- سخنرانی حکمت الله ملاصالحی در همایش ایران همینجاست که ایستاده ایم

دیدگاه بگذارید

7 دیدگاه در "فلسفه دانشگاه را افشا می‌کند"

avatar
مصطفی هوشمند
مصطفی هوشمند

چرا این قدر ناقص هست فایل؟
من نمیدونم شما با چه حساب و کتابی به این همه فایلی که به دست هیچ کس نمیرسه این قدر راحت دسترسی دارید. به درک. نوش جون تون. همه عایدات این رانت ها گواراتون باشه. اما لامذهبا لااقل خسّّت نکنید. کامل بذارید بقیه هم ببینند. غرض های شخصی تون رو سر سخنرانی هایی که کس دیگری انجام داده خالی نکنید.

Navid
Navid

!Dast Marizad, Lotfan matalebe marbout be Tabatabaie ro bishtar poushesh bedid. Sepas

سعید
سعید

با عرض سلام و خسته نباشید ممنون از سایت خوب شما . لطفا مشکلات سایت را هم برطرف بفرمایید دقیقا یک روز سرور های شما قطع بود و سایت باز نمی شد . خیلی ممنون

فرنوش
فرنوش

سلام، خیلی ممنون، جای چنین سایت چندرسانه ای واقعا خالی بود. اگر امکان دارد درسهای دکتر طباطبایی و دیگر سخنرانی هایشان را هم در سایت بگذارید. سپاس

ناشناس
ناشناس

سلام. پس قسمت دوم سخنرانی چی شد؟

wpDiscuz