مستند قرن من- قسمت نخست؛ ماشین های شادی

۴۰۲۵

طرحی از یک زندگی

سیمافکر: «قرن من» مستندی است درباره روابط میان قدرت و توده مردم. هر آنچه در ذهن مردم می‌گذرد، ممکن است برای قدرت خطر آفرین باشد. تبلیغات و مصرف مشهورترین نمونه ابزارهای کنترل کننده مردم توسط قدرت شناخته می‌شوند. مستند قرن من برخلاف مستندهایی که نقد را متوجه روابط مدرن عرضه و تقاضا می‌کنند، به خود نهاد قدرت و ارتباط آن با زندگی مردم می‌پردازد. مردم می‌خواهند زندگی کنند و این زندگی باید برنامه‌ریزی شود. قرن من درباره روابط علم و قدرت و سویه‌های کنترل کننده آن چیزهایی متفاوت می‌گوید. شاید دلیل شهرت وی محبوبیت این مستند، فارغ از ساخت روان و یکدست آن، توفیق آن در بازگویی روایتی از ارتباط یک «مشاورفرهنگی» با قدرت و با سوژه‌اش است. «قرن من» نشان می‌دهد، مشاور چگونه فکر می‌کند و چگونه موفق می‌شود یک «زندگی» را طراحی کند.
محور داستان «قرن من» برادرزاده زیگموند فروید است. پیش از آنکه ایده‌های فروید در روانکاوی تمام قرن را فتح کنند، او روانشناسی گمنام در وین بود، که از سوی قدرت حاکمه، که در حقیقت قدرت حاکمۀ اروپای مرکزی بود، چندان آدم خوشایندی به حساب نمی‌آمد. ادوارد برنایز،، برادرزاده او در آمریکا سعی می‌کرد برای دایی‌اش، شرایط بهتری فراهم کند. از جمله اینکه کتابش را در آمریکا چاپ کند. اما وقتی فروید استقبال نکرد و فروش کتاب در آمریکا هم چندان موفق نبود، برادرزاده روش دیگری برای همکاری با فروید دست و پا کرد. برنایز هرگز شهرت دایی خود را پیدا نکرد، اما شاید نقشی به همان نسب عظیم در تاریخ اجتماعی ایالات متحده ایفا کرده باشد. نقشی که تا پیش از پخش مستند «قرن من» اینچنین شناخته نشده بود. برنایز مشاور دولت و کمپانی‌های بزرگ در زمینه بازاریابی و کسب اقبال عامه شد. او به رئیس جمهور آمریکا توصیه کرد تا با نشستن در کنار بازیگران هالیوودی در یک میهمانی، چهره عمومی خود را اصلاح کند. به تولیدکنندگان سیگار پیشنهاد کرد با راه انداختن یک کمپین زنانه، قبح سیگار کشیدن زنان را بشکنند و برای همیشه مشتری‌های سیگار در جهان را دوبرابر کنند. تمام آنچه برنایز پایه نهاد، در آینده تبدیل به رشتۀ مستقلی به نام «روابط عمومی» شد. روابط عمومی، چنانکه این مستند می‌گوید، رشته‌ای است که طراحی زندگی را در دستور کار دارد. رشته‌ای که می‌خواهد علم را به زندگی نزدیک کند، و از آن برای زندگی، طرحی در آورد.

◊«قرن من» مستندی ۴ قسمتی است که به سفارش بی بی سی توسط آدام کورتیس ساخته و در سال ۲۰۰۲ پخش شد. فیلم در قسمت نخست که «ماشین‌های شادی» نام دارد، به کاربرد ایده‌های زیگموند فروید در کنترل ذهن توده که توسط برادرزاده او در آمریکا اجرا شده است، می‌پردازد.

قسمت دوم مستند قرن من
قسمت سوم مستند قرن من

دیدگاه بگذارید

3 پیام ها روی "طرحی از یک زندگی"

avatar
مقیمی
مقیمی

لینک دانلود غیرفعال است.

مدیر سایت
مدیر سایت

با سلام.
تست شد.
مشکلی وجود نداشت.

سلامی
سلامی

لینک خرابه