ماشین‌های شادی؛ نخستین قسمت مستند قرن من، آدام کورتیس - بی‌بی‌سی، ۲۰۰۲

۸۲۷۸

طرحی از یک زندگی

«قرن من» مستندی است دربارۀ روابط میان قدرت و تودۀ مردم. هر آنچه در ذهن مردم می‌گذرد، ممکن است برای قدرت خطرآفرین باشد. تبلیغات و مصرف مشهورترین نمونۀ ابزارهای کنترل‌کنندۀ مردم توسط قدرت شناخته می‌شوند. مستند قرن من برخلاف مستندهایی که نقد را متوجه روابط مدرن عرضه و تقاضا می‌کنند، به خود نهاد قدرت و ارتباط آن با زندگی مردم می‌پردازد. مردم می‌خواهند زندگی کنند و این زندگی باید برنامه‌ریزی شود. قرن من دربارۀ روابط علم و قدرت و سویه‌های کنترل‌کنندۀ آن چیزهایی متفاوت می‌گوید. شاید دلیل شهرت و محبوبیت این مستند، فارغ از ساخت روان و یک‌دست آن، توفیقش در بازگویی روایتی از ارتباط یک «مشاور فرهنگی» با قدرت و با سوژه‌اش است. «قرن من» نشان می‌دهد، مشاور چگونه فکر می‌کند و چگونه موفق می‌شود یک «زندگی» را طراحی کند.
محور داستان «قرن من» برادرزادۀ زیگموند فروید است. پیش از آنکه ایده‌های فروید در روانکاوی تمام قرن را فتح کنند، او روان‌شناسی گمنام در وین بود، که از سوی قدرت حاکمه، که در حقیقت قدرت حاکمۀ اروپای مرکزی بود، چندان آدم خوشایندی به حساب نمی‌آمد. ادوارد برنایز، برادرزادۀ او در آمریکا، سعی می‌کرد برای دایی‌اش شرایط بهتری فراهم کند. از جمله اینکه کتابش را در آمریکا چاپ کند. اما وقتی فروید استقبال نکرد و فروش کتاب در آمریکا هم چندان موفق نبود، برادرزاده روش دیگری برای همکاری با فروید دست‌وپا کرد. برنایز هرگز شهرت دایی خود را پیدا نکرد، اما شاید نقشی به همان نسبت بزرگ در تاریخ اجتماعی ایالات متحده ایفا کرده باشد. نقشی که تا پیش از پخش مستند «قرن من» این‌چنین شناخته نشده بود. برنایز مشاور دولت و کمپانی‌های بزرگ در زمینۀ بازاریابی و کسب اقبال عمومی شد. او به رئیس جمهور آمریکا توصیه کرد تا با نشستن در کنار بازیگران هالیوودی در یک میهمانی، چهرۀ عمومی خود را اصلاح کند. به تولیدکنندگان سیگار پیشنهاد کرد با راه انداختن یک پویش زنانه، قبح سیگار کشیدن زنان را بشکنند و برای همیشه مشتری‌های سیگار را در جهان دوبرابر کنند. تمام آنچه برنایز پایه نهاد، در آینده تبدیل به رشتۀ مستقلی به نام «روابط عمومی» شد. روابط عمومی، چنانکه این مستند می‌گوید، رشته‌ای است که طراحی زندگی را در دستور کار دارد. رشته‌ای که می‌خواهد علم را به زندگی نزدیک کند و از آن برای زندگی طرحی درآورد.

«قرن من» مستندی چهار قسمتی است که به سفارش بی‌بی‌سی توسط آدام کورتیس ساخته و در سال ۲۰۰۲ پخش شد. قسمت نخست این مستند، «ماشین‌های شادی» نام دارد که به کاربرد ایده‌های زیگموند فروید در کنترل ذهن توده که توسط برادرزاده او در آمریکا اجرا شد، می‌پردازد.

بیشتر ببینید: دومین قسمت مستند «قرن من»
بیشتر ببینید: سومین قسمت مستند «قرن من»

بیشتر ببینید: چهارمین قسمت مستند «قرن من»

سیمافکر در تلگرام

سیمافکر در اینستاگرام

دیدگاه بگذارید

3 پیام ها روی "طرحی از یک زندگی"

avatar
مقیمی
مقیمی

لینک دانلود غیرفعال است.

مدیر سایت
مدیر سایت

با سلام.
تست شد.
مشکلی وجود نداشت.

سلامی
سلامی

لینک خرابه