فیلم به دام انداختن و کشتن قذافی توسط جوانان انقلابی لیبی

۹۳۸۶

شاه کشی، رسم تکریم انقلاب است

سیمافکر: «شاه کشی» عملی پرمخاطره است، چون همان قدر که می‌تواند روز باشکوه یک انقلاب باشد؛ ممکن است به لحظه‌ی زوال آن تبدیل شود. روزی که جوانان پرشور انقلاب لیبی، قذافی، دیکتاتور بی‍پرهیز لیبی را به کام مرگی نه چندان باشکوه کشاندند و او را بی ارج ساختند، احتمالا هرگز گمان نمی‍بردند که تنها سه سال پس از آن روز، هیچ نقطه‍ای در لیبی، سامان نداشته باشد، انقلاب تقریبا به محاق رفته باشد و لیبی اینچنین جولانگاه ارباب ریز و درشت ترور و وحشت، نظیر داعش و القاعده باشد. نقل است که اسکندر مقدونی، سردار دهشت‌انگیز یونانی، داریوش سوم شاه مخلوع ایرانی را به تکریم از تخت پادشاهی به زیر کشید. چه بسا اسکندر می‌دانست که حرمت شاه مخلوع، نه به معنای اعتراف به خطاکاری در برانداختن او و یا سپاس از تیره‌روزی‌های عصر اوست، بلکه نشانه‌ی تکریم و احترامی است که به تلاشی گذارده می‌شود که یک شاه قدرتمند را به زیر کشیده است. آیین شاه‌کشیِ انقلاب‌ها را می‌توان معیاری برای حرمت انقلاب، در نزد انقلابیون برشمرد و با آن، سرانجام انقلاب‌ها را خواند. کافی است حرمت و سرانجام انقلابی که این روزها جشن سالروز آن است را در نظر آوریم. انقلاب ما که حالا در آستانۀ چهل سالگی است، همان انقلابی است که بازگرداندن شاه مخلوع و اموالش به کشور و محاکمۀ او در داخل ایران را از طریق مذاکره‌ای بین‌المللی دنبال کرد. قرارداد ۱۹۸۱ الجزایر، هرچند با بدعهدی آمریکایی‍ها و البته برخی تلاطم‌های وقت در صحنه سیاست داخلی دو کشور، نهایتا به تمام دستاوردهای خود نرسید؛ اما دستکم نشان داد که رژیم انقلابی ایران، حکومتی است که عزم آن دارد حرمت انقلاب مردم را با رعایت مناسک شاه‌کشی و تشریفات آن حفظ کند. شوکت شاه مخلوع، شوکت انقلابی است که او را به زیر کشیده است.

دیدگاه بگذارید

4 پیام ها روی "شاه کشی، رسم تکریم انقلاب است"

avatar
محمد
محمد

جدی من متوجه نمی شوم، سیما فکر به چه دلیلی این ویدیو را کذاشته این جا؟ دیدنِ این ویدیو قراره چه معنی ناظر به انقلاب به ما بده؟

امیر
امیر

دوست عزیز! من فکر میکنم اگر به متنی که کنار این فیلم گذاشته شده دقت می کردید، دلیل این انتخاب و ارتباط اون با ماجرای خودمان کاملا روشن می شد برایتان.

سید صادق موسوی فارسی
سید صادق موسوی فارسی

سیدصادق
این معنی رو میخواد بده که انقلابیون ما چنین برخوردی با شاه مخلوع خودشون نکردن، و در نتیجه مملکت بعد از انقلاب تا 40 سال هنوز ثبات داره. در حالی که وضع لیبی تنها 3 سال بعد از انقلاب لیبی پر از آشوب و تلاطم ه. تصویر فعلی لیبی همون قدر زننده و زشته که برخورد انقلابیون لیبی با قذافی زشت بود. این فیلم به اندازه کافی این زشتی رو نشون میده

محمد امین
محمد امین

«انقلاب» با حرکت های رادیکال و حرمت نگه نداشتن ها عجینه… درست که در انقلاب اسلامی با شاه برخورد این چنینی نشد اما از طرف دیگه به همون نسبت که انقلابیون ما اون روزها زمین و اموال غیر رو به ناحق مصادره کردن، امروز فساد و اشرافیت شون همه جا رو فرا گرفته… واقعا میشه با این نگاه حق به جانب وضعیت لیبی رو نظاره کرد؟