مستند تلویزیون SUN از یک روز زندگی دیوید کامرون نخست وزیر پیشین انگلستان

۲۳۴۱

زندگی شخصی یک سیاستمدار: تسلط سیاست بر خودِ زندگی

گیومه: زندگی شخصی و خصوصی یک سیاستمدار، احتمالا تا پیش از روزگار ما این اندازه مهم و کنجکاوی‌برانگیز نبوده است. تا پیش از این، همه‌ی آنچه که غیر از کارهای یک سیاستمدار و حرف‌هایش می‌توانسته برای دیگران مهم باشد. نهایتا گذشته‌ی او و راهی بوده که تا رسیدن به قله‌ی سیاست پیموده است. اما چه می‌شود که در عصر ما، توده‌ی مردم و دوربین‌های تلویزیونی، به زندگی خصوصی یک سیاستمدار، راه می‌یابند و اینکه یک سیاستمدار عالی‌رتبه، یک روز خود را چگونه آغاز می‌کند، چه غذایی دوست دارد، چه قدر آشپزی بلد است و یا چه علایق شخصی بیرون از سیاست دارد؛ تا این اندازه مهم می‌شود؟ اما آیا این واقعا یک «بیرون» است؟ آیا پرداختن به زندگی شخصی یک سیاستمدار، واقعا جهتی بیرون از سیاست معاصر ماست؟
در ویدئویی که می‌بینیم، یک روز کامل از زندگی دیوید کامرون نخست وزیر پیشین انگلستان، به تصویر کشیده شده است. روایتی که بخش مهمی از آن، اتفاقا نماهایی غیررسمی از حضور سیاسی او در پارلمان، کابینه و… است. گویا روایت درِ پشتی سیاست، باید از شروع یک روز و از خلوت شخصی دیوید کامرون آغاز شود تا نشان دهد که چگونه همه چیز تحت کنترل سیاستمداران است.
زندگی روزانه‌ی یک سیاستمدار، بیانگر نظم، وقار و احتمالا توفیق در دست و پنجه نرم کردن با شوری است که از زندگی می‌آید و باید در سیاست، مهار شود. اما این فقط، سیاستمدار نیست که باید شور و هیجان را در خود مهار کند، توده‌ی مردم نیز باید نظم یافته و کنترل شوند. کنترلی که نهایتا به دست هنجارهای سیاسی رخ می‌دهد. هنجارهایی که البته باید به زندگی، چفت شده باشند تا پذیرفته شوند. تصاویر باشکوه از زندگی شخصی یک سیاستمدار، می‌آیند که زندگی روزمره را به هنجارهای کنترلی سیاست، وصل کند. می‌آید تا تسلط سیاست بر زندگی را در عریان‌ترین صورت آن، نمایش دهند. زندگی شخصی یک سیاستمدار، نمایش تسلط هنجارهای سیاسی، بر خودِ زندگی، و مهار آن در یک نظم کنترلی است.

دیدگاه بگذارید

شما اولین پیام را بگذارید

avatar