بخش دوم گفت‌و‌گوی علیرضا سمیعی با صادق زیباکلام - دریچه ؛ سری جدید، قسمت‌ چهار و نیم

۵ ماه پیش ۲۱۶۶

برجام در محکمه سیاست!

برجام یعنی آمریکاستیزی یک سیاست واقعی است

دریچه: گفت‌وگوی علیرضا سمیعی در برنامه دریچه با صادق زیباکلام، در میانه راه به بحث از مذاکره با آمریکا و برجام کشیده شد. زیباکلام در ابتدا تأکید داشت که آمریکا ستیزان، این اصل را به ماهیت انقلاب اسلامی نسبت می‌دهند و او با چنین برداشتی از انقلاب اسلامی مخالف است، اما علیرضا سمیعی مجری برنامه، از مقابلۀ آمریکا با جمهوری اسلامی، طرح دیگری داشت. او نزاع ایران و آمریکا را مناقشه‌ای واقعی بر سر قدرت می‌دانست. جمهوری اسلامی، جای آمریکا در منطقۀ غرب آسیا و حتی در ایران را تنگ کرده است و این یک چالش واقعی برای آمریکا است. چالشی که نزاع ایران و آمریکا را نه به یک مسأله اعتقادی، بلکه به موضوعی یکسر سیاسی تبدیل می‌کند. در اینجا بود که صادق زیباکلام پای تاریخ را به میان کشید و از تضمین آمریکا به ایران، در همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و در خلال معاهدۀ ۱۹۸۱ الجزایر گفت تا نشان دهد که اگر مسأله بر سر قدرت بوده، باید در همان سال‌های ابتدایی انقلاب، فیصله می‌یافته است. اما آیا نزاع واقعی بر سر قدرت، با یک تضمین، فیصله می‌یابد؟ آیا سیاست، با مذاکره و توافق، به نقطۀ پایان خودش می‌رسد؟ سرانجام، علیرغم میل و اصرار زیباکلام، پای برجام به گفت‌وگو باز شد. اما این‌بار، نه به عنوان یک توافق فنی و حقوقی، شامل مفادی که می‌توان با آن موافق یا مخالف بود؛ بلکه برجام به منزلۀ دو درک متفاوت از معنای سیاست!

همچنین ببینید:
گفت‌و‌گوی علیرضا سمیعی با صادق زیباکلام – دریچه؛ سری دوم – قسمت چهارم
گفت‌و‌گوی علیرضا سمیعی با غلام‌حسین مقدم حیدری – دریچه؛ سری دوم – قسمت سوم
گفت و گوی علیرضا سمیعی با محمد علی مرادی -دریچه؛ سری جدید – قسمت دوم
گفت و گوی علیرضا سمیعی با ناصر فکوهی – دریچه؛ سری جدید، قسمت‌ نخست

دیدگاه بگذارید

5 دیدگاه در "برجام در محکمه سیاست!"

avatar
باب
باب

این جناب سمیعی داره گفتگو میکنه !!!!!!!!!

مانی
مانی

جناب آقای سمیعی به نظر شما ما از کره ی دیگری آمدیم یا تا به حال کور و کر بودیم؟ جمهوری اسلامی از اول مشکلی برای مذاکره با آمریکا نداشته؟ از بعد از جنگ همواره آماده ی مذاکره با آمریکا بوده ایم؟ این حرفها را برای کی داری میزنی برادر این هم نوعی از ماله کشی جدید است؟ باشد ولی از ما نخواه که باور کنیم مگر اینکه بخواهیم خودمان را به حماقت بزنیم

rahim
rahim

این چه مدلشه که فقط مصاحبه گر صحبت می کنه؟ آخرشم با حرفای خودش تموم می کنه؟ شما خب مهمان واسه جی می خواین ؟ بشینین حرف بزنین بگین ما هم گوش بدیم!
اگه می خواین با یکی مصاحبه کنید معنیش مناظره نیست و باید بزارید حرفاشو بزنه.
تو این قسمت فقط خودتون صحبت کردین.

سارا نصیری
سارا نصیری

دکتر زیباکلام بحثی میکنند و مصاحبه گر محترم بنده خدا اصلا متوجه نمیشوند. مصاحبه گر را عوض کنند بعدا میشه مصاحبه را دید. اینجوری فقط باید حواسمون به سمیعی باشه نزنه صحرای کربلا.

ملیکا
ملیکا

سلام. استاد زیباکلام پذیرفتند مصاحبه کنند و با این شیوه از مصاحبه هم آشنا هستند .لازم نیست نگران ایشون باشند دوستان. اگر قراره مصاحبه های خسته کننده ببینیم خوب پیچ تلوزیون رو باز میکنیم. ممنون از کار خوبتون.

wpDiscuz