مستند قرن من - قسمت دوم؛ مهندسی رضایت

۶ ماه پیش ۲۰۲۸

مصرف؛ احساسی است که به جهان داریم

مستند «قرن من» داستان کارکرد علم در زندگی قرن بیستم است

سیمافکر: در میانه قرن گذشته این باور عمومی شکل گرفت که هر شرکتی بخواهد در کار اقتصادی خود موفق باشد باید نقش مهمی به روان‌شناسان بدهد. آنها درباره شکل ظاهری محصول، چگونگی عرضه آن به مشتری و حتی کیفیت خود محصول، اینکه چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد، نظر می‌دادند. در حقیقت این روان‌شناسان بودند که می‌گفتند چه چیز خوب می‌فروشد. آنها بودند که باید ذهن مخاطب را متوجه محصول می‌کردند و محصول را نیز به سمت ذهن مخاطب جهت می‌دادند. از آن پس، همه چیز در کنترل روان‌شناسان بود.
قسمت دوم مستند «قرن من» شرح هیجان انگیزی است از ماجراهایی که مصرف در یک قرن گذشته از سرگذرانده است. همه این ماجراها آنچه ما امروز «طبیعی» می‌پنداریم را موجه می‌کند و توضیح می‌دهد که باوری که ما نسبت به داشتن چیزی، مصرف آن چیز و احساس رضایت از این مصرف داریم، چگونه تا این حد حقیقی جلوه می‌کند. امری که ۵۰ سال پیش، هرگز تا این اندازه طبیعی به حساب نمی‌آمد. تا پیش از آن زمان، انسان یک کالا را مصرف می‌کرد، صرفا چون به نحوی مادی به آن «نیاز» داشت. اما در دوران جدید، مصرف به مسائل روانی و دورنی، مثل احساس من نسبت به خود، رضایت از زندگی و شکل ایده‌آل آن گره خورده است. مصرف در شکل جدید آن در واقع تبدیل شدن اشیاء به بخشی از وجود خود ماست. ما با مالکیت و مصرفِ یک کالا، گویی در حال غنی ساختن و گسترده کردن بخشی از وجودمان هستیم. در روزگار ما مصرف آشکارا وجه نمادین یافته است و همین باعث شده تا رابطه پراتیک میان علم و بازار، به شکل برجسته‌ای رخ بنماید، و این ادامه داستان مصرف در «قرن من» است: علم روان‌شناسی به کمک بازاریابی می‌آید و بازاریابی را به یک «تخصص» تبدیل می‌کند. «قرن من» در ادامه‌ی پیگیری سرنوشت ایده‌های فروید در قرن بیستم، در قسمت دوم نیز نشان می‌دهد که چگونه روان‌شناسی و روان‌کاوی فرویدی، خیلی زود، اروپا را ترک می‌گوید و از سوی عملگرایی فلسفه‌ی آمریکایی استقبال می‌شود.

◊ – «قرن من» مستندی ۴ قسمتی است که به سفارش بی بی سی توسط آدام کورتیس ساخته و در سال ۲۰۰۲ پخش شد. قسمت دوم این مستند «مهندسی رضایت» نام دارد. این قسمت توضیح می‌دهد، چگونه ایده های زیگموند فروید از طریق دخترش آنا فروید به شرکت ها کمک کرد قوای روانی انسان ها را در خدمت مصرف در آورند.

قسمت اول مستند قرن من
قسمت سوم مستند قرن من

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه در "مصرف؛ احساسی است که به جهان داریم"

avatar
REZA
REZA

سلام ، این مجموعه قسمت های دیگه هم داره؟ اگه داره لطفا قرارش بدید.با تشکر

مدیر سایت
مدیر سایت

سلام
بله در کل چهار اپیزوده که دو قسمتش رو تا حالا منتشر کردیم. دو قسمت دیگر هم در کنداکتور هستند که به زودی منتشر خواهند شد.

wpDiscuz