گفت‌وگوی علیرضا سمیعی با منوچهر آشتیانی، دریچه؛ سری دوم- قسمت پنجم

۴ ماه پیش ۱۵۱۷

ایران چگونه ممکن است؟

دشواری‌های سخن گفتن از ایران در میانۀ سیاست امروز و میراث گذشته

سیمافکر: سخن گفتن از وطن، در مورد خاص «ایران»، وضعیت پیچیده ای پیدا کرده است. در حالی که وطن خودش یک مفهوم سیاسی است، در مورد خاص ایران، ما با خوانشی از وطن روبرو هستیم که اساسا فرهنگی و متمرکز بر آداب و رسوم و مناسک آیینی و اسطوره ای است. هرچند رژیم پهلوی تمایل داشت که این مفهوم فرهنگی را به طریقی، به سیاست مطلوب خودش وصل کند و از آن در سیاست، نیرو بگیرد، اما همان موقع نیز ایران، تا حدزیادی یک مفهوم پیراستۀ فرهنگی-اسطوره ای باقی ماند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی، تلقی خاصی از مفهوم «تعلق» در سیاست، شکل گرفت که با درکی برآمده از آموزه های اسلامی، «امت» را ساخت. به این ترتیب، مفهوم ایران، به همان وضعیت پیراستۀ فرهنگی خودش فروغلطید و آپاراتوس سیاسی جمهوری اسلامی به نادیده گرفتن میراث کهن ایرانی و بلکه نابود کردن آن میراث،  متهم شد.  با تحولات سیاسی جدید در منطقه جنوب غرب آسیا و ظهور جریانهای تروریستی و ناامنی در همسایگی ما، بار دیگر مسئلۀ ایران به میان آمده است. اینبار اما گویا طرح جدیدی از «ایران» در میان است که آن را نامی برای «سرزمین» قرار می دهد. حالا ایران، مرزی است که داریم و حفظ امنیت آن وظیفۀ انسانی، سیاسی و بلکه دینی ماست.
در گفتوگوی علیرضا سمیعی و منوچهر آشتیانی، این پرسش به میان می‌آید که آیا این تلقی جدید از وطن- به مثابه سرزمین- برآمده از تلقی جدیدی از سیاست در جمهوری اسلامی است؟ آینده آن چیست و آیا می‌تواند واقعا در نسبت با تلقی باستانی-فرهنگی از وطن(ایران باستان) و تلقی ایمانی از وطن(امت)، شانسی برای ماندگاری داشته باشد؟ آیا درک جدید از وطن در میان است که می‌تواند ایران و اسلام را ذیل سیاست و سرزمین،هم‌افق سازد و آینده‌ای تازه و متفاوت برای انقلاب اسلامی رقم بزند؟ دکتر آشتیانی، هر چند این هم‌افقی هرمونتیک میان اسلام و ایران را یک ضرورت غیر قابل اجتناب میداند و معتقد است جمهوری اسلامی قدم در همین راه نهاده، اما باور دارد راه ما به سوی این مقصد، از تعمق فکری و فرهنگی در میراثگذشته و رسیدن به سامانی نظری در اینباره می گذرد و سیاست روز صرفا می‌تواند میوه‌های آن را بچیند.

دیدگاه بگذارید

9 دیدگاه در "ایران چگونه ممکن است؟"

avatar
قاسم
قاسم

شما آشتیانی رو ترسوندین ومجبورش کردین این حرفا رو بزنه

قاسم
قاسم

شما از آشتیانی سو استفاده می کنین

sardar
sardar

آقا کم حجم بزار

سیدعلی
سیدعلی

چرا اینقدر تیتراژ بی تناسبه با برنامه؟؟؟
عکسهای قاب شده ای که در تیتراژ استفاده شده آبزورد و بی تاریخ اند و ربطی به محتوای برنامه های دریچه که تلاش دارد انضمامی و رهگشا (فارغ از توفیق دریچه در این تلاشها) باشد، ندارد!

نامی
نامی
صورت مسأله ناقص طرح شده. سه هویت داریم نه دو تا: ۱-ایرانی ۲-اسلامی ۳-مدرن بودگی آن را در خودمان نمی توانید انکار کنید: قائم مقام، امیر کبیر، دارالفنون،دانشگاه، پارلمان، مشروطه، اطرافیان رضا شاه، محمد رضا شاه، بخشی از انقلاب ۵۷، تمام دیوانسالاری موجود، کتبی که می خوانیم، تغییرات ساختاری زبان فارسی، ارتباط من و شما و … و نه نکات مثبت آن را: رهایی نسبی از طبیعت رام نشده و وحشی، آموزش و بهداشت عمومی، رهایی دین از تار سنت، حقوق بشر، رهایی مادرهایمان از قابلمگی و دستگاه زایش بودن و … اگر این ندیدن عمدا بوده قطعا در لایه… Read more »
خروس جنگی
خروس جنگی

مادر نامی به نامی غذا نداده تا از قابلمگی رها بشه
مادر نامی اونو به دنیا نیاورده تا از دستگاه زایش بودگی رها بشه
پس نامی چطور به این سن و سال رسیده
یکی از اون دستگاه های مکانیکی که” هاکسلی ” تو رمان ” دنیای قشنگ نو ” توصیف کرده به دنیا آوردش. نامی فرزند خط تولیده و تو نوانخانه غذا خورده. در عوض مادرش رها شده.

نامی
نامی

از آن کهکشانهایی که درونش هستید تا تاریخ ایرانزمین راه زیادیست جوان. فاطمه فاطمه است شریعتی می تواند در برداشتن چند قدم راهنمایتان باشد.

مليكا
مليكا

خوب بود. ممنون.

Navid
Navid

هزاران بار سپاس بابت رفع ناسازگاری وب سایت با آی او اس!

wpDiscuz