میزگرد اختصاصی سیمافکر درباره وضعیت نقد فیلم در گفتمان انقلاب اسلامی

۳ ماه پیش ۷۹۸

مسئولیت نقد فیلم

گفت‌و‌گوی مهدی آذرپندار، سیدسعید هاشم‌زاده و سیدباقرنبوی درباره وضعیت نقد فیلم در جبهه فرهنگی انقلاب

سیمافکر: نقد فیلم از حوزه‌هایی است که فضای فرهنگی حزب اللهی یا فعالان فرهنگی با گرایش به گفتمان انقلاب اسلامی بیش از دیگر حوزه‌های فرهنگی در آن ورود کرده‌اند. به همین دلیل حجم بالایی از مباحث فرهنگی درون متن این نوشته‌ها و یا گفتارهای شفاهی شکل می‌گیرد. دلایل این توجه زیاد به نقد فیلم چیست؟ آیا نقد فیلم حوزه‌ای حساس و استراتژیک است که بسیاری چیزها را تعیین تکلیف می‌کند یا موضوعی است که دست بر قضا مورد توجه قرار گرفته است؟ از این پرسش مهم‌تر آیا جریان فرهنگی انقلاب مسئولیت نقد فیلم را پذیرفته است؟ و متوجه چنین مسئولیتی است؟
سیدمرتضی آوینی از کسانی است که حضورش برای گفتمان انقلاب اسلامی صورتی نمادین یافته است. او از اولین چهره‌های مهم و مؤثر فرهنگی پس از انقلاب است که با رویکرد سینمایی جدی به طور مفصل نوشته‌های سینمایی دارد. نوشته‌های آوینی و از همه بیشتر نقدهای سینمایی او در نسل‌های بعدی به شدت مورد توجه قرار گرفت. اما این تأثیر همواره مناقشه‌برانگیز بوده است. این گفت‌و‌گو بین سه نفر از میان همان نسلی است که تحت تأثیر آوینی بوده‌اند. یکی از طرف‌های این گفت‌و‌گو نقد فیلم حاضر در صحنه فرهنگی گفتمان انقلاب اسلامی را ادامه سنت سینمایی‌ای می‌داند که آوینی پایه گذاشته است؛ نکته‌ای که از سوی دو طرف دیگر مورد توافق نیست. این بحث آشکارا می‌تواند موضعات دیگری را از جمله سیاست‌گذاری سینمایی و آینده این جریان فرهنگی و سیاسی را پیش کشد. موضعاتی که همگی از مسئولیت نقد فیلم آغاز می‌شوند.

علیه نقد محتوایی

بحران نقد محتواییِ سینما حاصل بی‌عنایتی ما به سینماست

تزلزل در فرم، تزلزل در محتواست

یادداشت سید مهدی ناظمی درباره نسبت سنت‌های فلسفی و مسئله نمایش

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه در "مسئولیت نقد فیلم"

avatar
علی
علی
علی‌رغم این که با آقایان نبوی و هم‌چنین هاشم‌زاده در بسیاری موارد هم‌راه و هم‌رای هستم، باید تاسف خودم رو از چند نکته موجود در بحث‌هاشون ابراز کنم. نکته اصلی این است که ایشان خصم محتواگرای سیاست‌زده‌ای برای خود تعریف کرده‌اند و برای زدن حرف‌هاشون و هرچه موجه‌تر جلوه دادن خودشون به وجود و حضور آن خصم احساس نیاز می‌کنند. خصمی که باید آیدیال‌تایپ همه آن‌چه بهش منتقداند باشد. پس مجبور می‌شن کس یا کسانی رو به عنوان این خصم فرض کنند و سیبل‌شون رو روی سینه اون‌ها نصب کنند. و از اون‌جایی که اون کس یا کسان تطابق با… Read more »
سید باقر نبوی
سید باقر نبوی
بحث به نحو طبیعی به آنجا می رسید اگر ادامه پیدا می کرد. یعنی به جایی که معنای این ادعا یعنی گرایش به فرم نزد آقای آذرپندار به معنای واقعی مورد بحث قرار گیرد. اما همینقدر این صحنه شرایطی را برای گفتن سخن آماده کرد. اتفاقا مسئله معیار شروع درستی برای این بحث است. اگر بخواهیم از جایی شروع کنیم می توانیم از اینکه پس از این همه بحث به شدت انتتزاعی و نامتعین درباره سینمای انقلاب و یا معیار سینمای انقلابی و اینطور تعابیر به این فکر کنیم که اصلا به معیار چه کار داریم. بعد از این باید… Read more »
wpDiscuz