سخنرانی ابراهیم متقی در سیمنار «فرصت‌ها و تهدیدهای ایران در سپهر ریاست جمهوری ترامپ» - ۳۰آذر۹۵

۵۴۳

هیچ چیز به راحتی عوض نمی‌شود

همزمان با نزدیک شدن به انتخابات ریاست‌جمهوری و آغاز رسمی رقابت‌های این انتخابات، گمانه‌زنی‌ها درباره‌ی سرنوشت سیاست خارجی ایران پس از انتخابات، بالا گرفته است. گمانه‌هایی که نظر به آرایش انتخابات ۹۶ دارد و خصوصاً متمرکز بر دو مسأله‌ی اساسی، یعنی برجام و سوریه است. فرض اصلی در این میان این است که تغییر رئیس‌جمهور، تأثیرات فراوانی بر معادلات سیاست خارجی خواهد داشت. و البته همه گمانه‌زنی‌ها، متغیر مستقل دیگری را نیز فرض می‌گیرد که ظاهرا همچنان مؤثرترین و ناشناخته‌ترین بازیگر صحنه‌ی بین‌الملل است. دونالد ترامپ. همان کسی که چالش پیش‌بینی رفتارهای او در سیاست خارجی، تا همین اواخر، مهم‌ترین معمای پیش روی سیاست‌پژوهان بود و البته رفته رفته، خانه‌هایی از این پازل، در حال پُرشدن است.
دکتر ابراهیم متقی، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در این سخنرانی که اندکی پس از انتخاب دونالد ترامپ، صورت گرفته است؛ تصور چیزی تحت عنوان «مورد عجیب دونالد ترامپ» را رد می‌کند. به باور او امکانات ترامپ، چیزی فراتر از وضع عمومی ایالات متحده در صحنه‌ی سیاست جهانی و البته ساختار داخلی قدرت در آمریکا نیست و رفتار ترامپ، هر چقدر هم که عجیب و قریب باشد، نمی‌تواند پیش‌بینی‌های عمومی که درباره‌ی روال عادی امور ترسیم شده در سیاست خارجی آمریکا وجود دارد را به چالش بکشد. در این نتیجه‌گیری، ظاهرا نویدی برای ما هست. نباید خاطرمان از ترامپ، مشوش باشد و می‌توانیم با خیال راحت یک رئیس جمهور برای خودمان انتخاب کنیم که در عرصه‌ی سیاست خارجی، تصمیم‌های اساسی بگیرد. ماجرا اما وقتی پیچیده‌تر می‌شود که متقی می‌گوید یکی از امکانات پایدار در سیاست‌خارجی آمریکا که نه ترامپ و نه ما می‌توانیم آن را به راحتی بی‌اعتبار کنیم؛ برجام است. تصمیمی که یکبار در گذشته برای سیاست‌خارجی جمهوری اسلامی و ایالات متحده گرفته شده و ظاهرا ماجرا را برای یک آینده‌ی طولانی مدت، تعیین تکلیف کرده است.
وقتی همه چیز روشن باشد؛ از هر چیزی می‌توان به راحتی سخن گفت. همین هم هست که پای انتخابات ریاست جمهوری ایران نیز به سخنرانی دکتر متقی درباره آینده سیاست‌خارجی آمریکا باز می‌شود. اما سیاست، نشان داده است که همواره می‌تواند دگرگون شود. اعترافی که نهایتاً متقی نیز آن را بر زبان می‌آورد: یک اشتباه آمریکا در سوریه می‌تواند همه چیز را عوض کند. 

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

avatar
wpDiscuz