گفت‌وگوی علیرضا سمیعی با ابومحمد عسگرخانی/ سری دوم برنامه دریچه - قسمت ششم

۲ ماه پیش ۱۱۴۲

کسی مسئولیت برجام را بر عهده نگرفته است!

اصرار بر رد یا قبول برجام، طفره رفتن از مسئولیت برجام است

سیمافکر: برجام از همان ابتدا در سیاست ایران، موجود پیچیده‌ای بود! در بُرهه‌ای موافقان و سپس در ادامه، مخالفان برجام تلاش کردند که هر یک به نحوی از اینکه همه چیز از قبل مشخص است بگویند و با این منطق، برجام را چیزی «معمولی» معرفی کنند. موافقان با تأکید بر اینکه با تسلط بر دانش و فن دیپلماسی، «به‌راحتی» می‌توان به توافق رسید؛ طوری وانمود می‌کردند که تمام مسئله بر سر بلد بودن و بلد نبودن مذاکره است. مخالفان هم ماجرا را طور دیگری عادی‌سازی می‌کردند و پنهان و آشکار، از اینکه توافق اصلی، پشت پرده و دور از چشم رسانه‌ها و افکار عمومی دنیا طراحی و تدوین شده است می‌گفتند. اما نه تأکید بر علم مذاکره و نه تأکید بر سیاستِ پشت پرده، نتوانست برجام را به یک توافق عادی تبدیل کند. دیری نگذشت که سر و کلۀ «روح برجام» پیدا شد! و تلنگری تکان‌دهنده به هر دو سوی مناقشۀ برجام در ایران زد: دو طرف دانستند که آنچه حاصل شده است، جدی‌تر از یک توافق حقوقی و فنی ساده است. هم آن‌ها که برجام را دستاورد فن مذاکره می‌دانستند و هم آن‌هایی که آن را میوۀ نوعی «سیاست پنهان» قلمداد می‌کردند؛ دریافتند که چیزی در برجام هست که باید در برابر آن جدیت به خرج داد. از این‌جا به بعد، موضوع اصلی مناقشه، این است که چه کسی می‌تواند و باید مسئولیت برجام را بر عهده بگیرد؟ پذیرش مسئولیت برجام، به معنای رد یا قبول برجام نیست. مسأله بر سر این است که چگونه خواهیم توانست در فضای پسابرجام، سیاست خودمان را پی‌گیری کنیم؟ از این چشم‌انداز، دیگر چندان مهم نیست که برجام، حاصل کدام فرآیند بوده است؟ بلکه مهم این است که برجام، حالا چیزی در دستان ماست. ممکن است کسی بگوید که برجام، ضرورت نداشت، اما بعید است کسی بتواند از ضرورت مسئولیت‌پذیری در قبال برجام، طفره برود. در همین مبارزات انتخابات ریاست‌جمهوری، شاهدیم که تقریبا تمامی نامزدها از پذیرش برجام می‌گویند. البته که این کافی نیست. مسئلۀ امروز ما با برجام، موضع‌گیری در قبال برجام نیست. بلکه مسئله، پذیرفتن مسئولیت آن است. تا موقعی که معطل موضع‌گیری دربارۀ برجام هستیم، یعنی کسی حاضر نیست مسئولیت برجام را عهده‌دار شود.
در این قسمت از برنامۀ دریچه، علیرضا سمیعی در گفتگو با ابومحمد عسگرخانی، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه تهران و یکی از منتقدان صریح برجام که اتفاقا دانشمندی مسلط به دیپلماسی است، از مسئولیت‌پذیری در قبال برجام پرسش می‌کند. در هر دو سوی گفتگو، هم‌آنجا که سمیعی از ضرورت برجام سخن می‌گوید و هم آنجا که عسگرخانی از تبعات زیان‌بار برجام اظهار نگرانی می‌کند؛ مسئله‌ مسئولیت‌پذیری در قبال برجام در میان است. دو طرف گفتگو بخواهند یا نخواهند از متن برجام عبور کرده‌اند و از فردای برجام می‌گویند.

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه در "کسی مسئولیت برجام را بر عهده نگرفته است!"

avatar
علی
علی

به نظر میرسد سطح مطالعه و سواد تخصصی مجری برنامه با مهمانان برنامه فاصله زیادی دارند این نکته گفتگوی انتقادی را به گفتن های بی نظم مدعوین برنامه تقلیل داده است

نادر
نادر

به نظر من این برجام فراتر از یک اشتباه بود. شبیه خیانت بود.

wpDiscuz