مستند «قرن من» - قسمت سوم

۳ ماه پیش ۱۸۴۸

انسان تک‌ساحتی

بازار آزاد راه رسیدن به شخصیت است.

سیمافکر: وقتی در سال ۱۹۸۰ رونالد ریگان برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کاندیدا شد، مشاورانش معتقد بودند که ریگان با استفاده از شیوۀ روانشناسی «فردگرایی نوین» شانس موفقیت زیادی دارد. شرکت‌های تجاری و تبلیغاتی البته پیش‌تر به کمک روانشناسان دریافته بودند که برای جلب مشتری محصول بیش از آنکه فرد را شبیه اجتماع سازد، باید او را از دیگران متمایز کند. شرکت‌ها با تبلیغات به آن‌ها نشان می‌دادند که آن‌چه مصرف می‌کنند دیگر تنها یک کالا نیست، بلکه نشان‌دهنده یک دیدگاه منحصربه‌فرد یا حسی از متفاوت بودن است.
ریگان کسی بود که روش زندگی درون‌گرایی و خودبیانگری را به حوزه سیاست کشاند. حالا وقت آن بود تا دیدگاه و حسی که انسان در آمریکا به زندگی دارد فراتر از کالایی مصرفی او در سیاست‌مداری که بر می‌گزید نیز، اجابت شود. حالا هر فرد می توانست نه تنها با اتومبیل و ساعت، خوراک و پوشاک و … خود را بیان کند، بلکه اقتصاد منحصربه‌فرد هم به این خودبیانگری راه پیدا کرده بود. این معنی‌ای بود که بازار آزاد پیدا کرد. جمله مشهور ریگان این‌گونه جامعه‌ای را تا آستانه تحول برد؛ «دولت چاره مشکل نیست، دولت خودِ مشکل است»
آدام کورتیس تا اینجا در سه قسمتی که از مستند «قرن من» گذشته است، راهی از ایده‌های فروید تا شکل‌گیری جامعه جدید آمریکا پس از دهه شصت پیموده است. راهی که در قسمت سوم به برآمدن مفهوم سبک زندگی و راه یافتن آن به سیاست می‌رسد. داستان این مسیر طی شده برای ما در ایران، شاید این روزها ملموس‌تر هم شده باشد. داستان گره خوردن سبک زندگی با سیاست روزمره. مسیری که می‌گوید: رأی دادن به یک کاندیدا تنها یک رأی سیاسی نیست. رأی دادن به یک کاندیدا یک جور سبک زندگی است.

◊«قرن من» مستندی ۴ قسمتی است که به سفارش بی بی سی توسط آدام کورتیس ساخته و در سال ۲۰۰۲ پخش شد. عنوان سومین قسمت آن این است: «درون هریک از ما یک پلیس حاضر وجود دارد، که باید نابودش کنیم.»

قسمت اول مستند قرن من
قسمت دوم مستند قرن من

دیدگاه بگذارید

4 دیدگاه در "انسان تک‌ساحتی"

avatar
دیتریش
دیتریش

لطفا ویدئو را با کیفیت کمی پایین تر هم در سایت قرار دهید.

دیتریش
دیتریش

نوروسس میشه روان رنجوری دیگه، نه “بیماری وسواس”.

دیتریش
دیتریش

“مشکلات جنسی” نداشت، “خودارضایی میکرد”!

چرا متن رو تحریف میکنید؟

دیتریش
دیتریش

آنجا که دختر رایک به اشتباه میگه “wronging the right”، و بعد اصلاح میکنه جمله ش رو و میگه “righting the wrong”، مصاحبه کننده میگه “این یک لغزش فرویدی نبود؟”؛
و دختر رایک جواب میده “چرا، بود”… ترجمه نشده بود این چند عبارت!

wpDiscuz