گفتگوی علیرضا سمیعی با منصور هاشمی / سری دوم برنامه دریچه؛ قسمت هشتم

۳۴۷۲

فردید در روزگار ما چه می‌کند؟

سیمافکر: احمد فردید متفکری مناقشه‌برانگیز در سپهر فکری و فلسفی ایران است. مناقشاتی که تماما به ساحت فلسفه محدود نشده است و پای فردید را حتی به بگو مگوهای سیاسی روز نیز باز کرده است. با این‌همه آیا فردید متفکر خوش‌اقبالی است؟ اهمیت این پرسش از آن روست که هرچه باشد، فردید، نخستین فیلسوف زمانۀ ماست و از این لحاظ نامش در کنار نام‌هایی هم‌چون نیما و صادق هدایت قرار می‌گیرد که پیش از دیگران، وضع تاریخی زمانۀ ما را درک کرده و با آن مواجه شده‌اند. اما به نظر می‌رسد مراجعه‌های گاه خصمانه و گاه گزینشی به فکر فردید، نشانۀ ناپیموده ماندن این راه است. چگونه می‌توان راهی که فردید، نیما، شایگان، داوری و دیگرانی مانند آن‌ها پیموده‌اند را فارغ از مقصدی که هریک به آن رسیده‌اند؛ به درستی پیش رفت؟ به نظر می‌رسد باید به این پرسش باز گردیم که این «راه» چه بوده است؟
گفتگوی علیرضا سمیعی و منصور هاشمی، در هشتمین قسمت از سری دوم برنامۀ دریچه، بر سر همین پرسش در گرفته است. منصور هاشمی از «هویت‌اندیشیِ» فردید می‌گوید و معتقد است که سهم فردید از وضعیت تفکر در زمانۀ ما هنوز آن‌چنان که باید ادا نشده است، و علیرضا سمیعی، راهی که فردید گشوده است را همان راه پرسنگلاخ نسبت نظر و عمل می‌داند که سایه‌اش از سیاست تا فرهنگ و اقتصاد و علم، بر زندگی امروزین «ما» سنگینی می‌کند. 

دیدگاه بگذارید

5 پیام ها روی "فردید در روزگار ما چه می‌کند؟"

avatar
محمود
محمود

فردید بد اخلاق و کژ فکر بود. چرا دست از سرش بر نمی دارید…

ملیکا
ملیکا

دوباره مصاحبه ای خوب از آقای سمیعی

علی
علی
سایت خوبی دارید، خیلی از ویدئوهایی که اینجا هست رو واقعا جای دیگه نمیشه پیدا کرد. ولی من واقعا هنوز نمیفهمم جه اصراری دارید که گفتگوکننده برنامه های اینچنینی و در ساحت اندیشگی این اقای مصاحبه کننده باشد؟ گویا به اندازه کافی واضح هست که سوالهای چقدر عجیب، سرشار از کلی گویی و هر ازگاهی واقعا بی ربط از مهمانان پرسیده میشود و تلاشهای بعدی جهت توجیه مسیر سوال بیننده رو با این انگاره مواجه میکند که شخص گفتگو کننده با این مهمانان گویا حتا از حداقل های بحث های مربوط به علوم انسانی هم اشنایی ندارند! در هر حال… Read more »
ف. حاجیانی
ف. حاجیانی

سلام .کلیپ های درباره دکترفردید بسیارمفیدند .اینکه دکترفردید ،چگونه شخصیتی داشت ،اصلا اهمیت ندارد ،حتی درست یا نادرستی اندیشه وی نیز زمانی ،سندیت میابد که نخست ،اندیشه وی رابشناسیم .گرچه اندیدمن اندیشه اش سودمند وکاربردی است اما به فرض محال ،که اندیشه ای نادرست بود یا نادرستی هایی داشته ،علتی برای نگذاشتن این کلیپ ومانند این ،نمیباشد .آرزومند توفیق و سربلندیتان

سارا
سارا
فایل ویدئویی گفتگویی درباره فردید، تفکر، ایدئولوژی و تاریخمندی،بسیار عالی بود. بغیر موضوع برنامه که درباره آقای فردید بود.نکات آموزنده فراوانی داشت. از جمله اینکه درست اندیشیدن درباره یک موضوع به درست حرف زدن درباره آن موضوع می انجامد، اینکه به افکارمان یک انسجام منطقی و به دور از هیجانات بدهیم، اینکه سعی کنیم در هنگام گفتگو شنونده خوبی باشیم، اینکه در بررسی یک موضوع صرفا بدنبال اثبات باورهای ذهنی و از پیش تعیین شده خود نباشیم بلکه در پی یافتن واقعیت آن باشیم، اینکه تفسیر خود را بجای تفسیر اندیشمند به خود او نقبولانیم. اینکه اثر یک متفکر را… Read more »