چهارمین قسمت مستند قرن من، آدام کورتیس - بی‌بی‌سی، ۲۰۰۲

۴۸۱۴

یک قرن «تغییر»

در آغاز قسمت چهارم مستند «قرن من» ادوارد برنایز، برادرزادۀ زیگموند فروید، را در یک تاک‌شو می‌بینیم که مجری از او می‌پرسد: «آقای دکتر! برای ما توضیح دهید شما روی چه چیز کار کرده‌اید؟» برنایز پاسخ می‌دهد: «من روی این کار کرده‌ام که اگر شما مرا «آقای دکتر» خطاب کنید، مردم حرف مرا راحت‌تر قبول می‌کنند.»
این توصیف بامزۀ برنایز البته تمام کار او را توضیح نمی‌دهد اما به تاثیری اشاره می‌کند که با استفاده از ایده‌های زیگموند فروید بر شکل‌گیری دیدگاه مردم داشت.
ادوارد برنایز در حقیقت طرح استفاده از علم روان‌شناسی را پروراند که در آخرین قسمت «قرن من» وجه تاز‌ه‌ای از آن آشکار می‌شود. نتیجۀ کار برنایز تنها به بازاریابی و روش‌های پیشرفته برای جلب مشتری محدود نیست، بلکه برای خلق ایده‌های تازه در سیاست نیز خود را نشان داده است. امری که در نهایت در دهۀ ۹۰ میلادی به برآمدن دولت بیل کلینتون، در آمریکا و تونی بلر در انگلستان منجر شد. کلینتون همچون بسیاری از سیاست‌مداران آمریکایی، بر آن بود تا خود را به عنوان یک «تغییر» معرفی کند. تغییری که باید به اندازۀ کافی درخشان و چشمگیر می‌بود. این استراتژی هم باید حاوی درکی نو از زندگی مردم می‌بود و هم آن‌قدر گیرایی می‌داشت که مردم را مجذوب خود کند. مهره‌ای که کلینتون با آن بازی کرد سخن گفتن از آدم‌ها نه به عنوان افرادی با منافع شخصی، بلکه به عنوان موجودات اجتماعی بود. این ایده‌ که با ریگان وارد سیاست شده بود، سیاست را همچون امری که می‌تواند احساسات شخصی را ارضا کند طرح می‌کرد. چنین داستانی در کارزار انتخاباتی انگلستان با حضور تونی بلر نیز در حال تکرار بود. «قرن من» در تمام چهار قسمت به ما دربارۀ حضور چهره‌هایی تذکر می‌دهد که در حساس‌ترین نقاط اجتماع در کنترل بازار و سیاست و در نهایت خلق ایده‌هایی برای زندگی دست دارند. کارشناسان و مشاورانی که یک «مردم» خلق کرده‌اند.

«قرن من» مستندی چهار قسمتی است که به سفارش بی‌بی‌سی توسط آدام کورتیس ساخته و در سال ۲۰۰۲ پخش شد. عنوان چهارمین قسمت آن این است: «هشت نفر در حال نوشیدن شراب در شهر کترینگ».

بیشتر ببینید: اولین قسمت مستند «قرن من»
بیشتر ببینید: دومین قسمت مستند «قرن من»
بیشتر ببینید: سومین قسمت مستند «قرن من»

سیمافکر در تلگرام

سیمافکر در اینستاگرام

دیدگاه بگذارید

شما اولین پیام را بگذارید

avatar