مستند «قرن من»- قسمت چهارم

۱۷۴۷

یک قرن «تغییر»

سیمافکر: در آغاز قسمت چهارم مستند «قرن من» ادوارد برنایز را می‌بینیم که در یک تاک‌شو حاضر شده است. مجری از او می‌پرسد: «آقای دکتر! برای ما توضیح دهید شما روی چه چیز کار کرده‌اید؟» برنایز پاسخ می‌دهد: «من روی این کار کرده‌ام که اگر شما مرا «آقای دکتر» خطاب کنید، مردم حرف مرا راحت‌تر قبول می‌کنند.»
این توصیف بامزۀ برنایز البته واقعا تمام کار او را توضیح نمی‌داد. اما اشاره‌ای به تاثیری داشت که او با استفاده از ایده‌هایی زیگموند فروید در شکل‌گیری دیدگاه مردم داشته است. برنایز در حقیقت طرحی از استفاده از علم روانشناسی را پروراند که در آخرین قسمت «قرن من» وجه تاز‌ه‌ای از آن آشکار شده. اینجا نتیجه کار برنایز نه تنها در چیزی که می‌توان آن را بازاریابی و روش‌های پیشرفته‌ای برای جلب مشتری نام گذارد، بلکه برای خلق ایده‌هایی تازه در سیاست نیز خود را نشان داده است. امری که در نهایت در دهه ۹۰میلادی به برآمدن دولت بیل کلینتون، در آمریکا و تونی بلر در انگلستان منجر شد. کلینتون همچون بسیاری از سیاست‌مداران آمریکایی، بر آن بود تا خود را به عنوان یک «تغییر» معرفی کند. تغییری که باید به اندازه کافی درخشان و چشمگیر می‌بود. این استراتژی باید هم، حاوی درکی نو از زندگی مردم می‌بود، و هم چنان گیرایی می‌داشت که مردم را مجذوب خود کند. برگه‌ای که کلینتون با آن بازی کرد سخن گفتن از آدم‌ها نه به عنوان افرادی با منافع شخصی، بلکه به عنوان موجودات اجتماعی بود. این ایده‌ که با ریگان وارد سیاست شده بود، سیاست را همچون امری که می‌تواند احساسات شخصی را ارضاء کند طرح می‌کرد. چنین داستانی در کارزار انتخاباتی انگلستان با حضور تونی بلر نیز در حال تکرار بود. «قرن من» در تمام چهار قسمت ما را متذکر حضور چهره‌هایی می‌کند که در حساس‌ترین نقاط اجتماع در کنترل بازار و سیاست و در نهایت خلق ایده‌هایی برای زندگی دست دارند. کارشناسان و مشاورانی که یک «مردم» خلق کرده‌اند.

◊«قرن من» مستندی ۴ قسمتی است که به سفارش بی‌بی‌سی توسط آدام کورتیس ساخته و در سال ۲۰۰۲ پخش شد. عنوان چهارمین قسمت آن این است: «هشت نفر در حال نوشدن شراب در شهر کترینگ»

دیدگاه بگذارید

شما اولین پیام را بگذارید

avatar