گفتار پروفسور مایکل لینچ با عنوان «چگونه از منظرهایمان فراتر رفته حقیقت را بیابیم؟» در TED2017

۱۱۸۲

حباب اطلاعاتی‌ات را بترکان

ما ساکنان عصری هستیم که در آن، بسیاری از دانسته‌ها با اینترنت به دست می‌آیند. اینترنت انبوهی از اطلاعات را پیش رویمان می‌گذارد و ما بر اساس زاویه‌دیدمان، از میان آن‌ها گزینش می‌کنیم و روایت خاص خودمان را از جهان می‌سازیم. این روایت‌ها همانند حبابی ما را دربرمی‌گیرند و اطلاعات اینترنتی هم مدام آن‌ها را باد می‌کند و دیواره‌هایش را استحکام می‌بخشد. نهایتا وضع به جایی می‌رسد که می‌پذیریم هرکدام‌مان در جهانی متفاوت از جهان دیگران زندگی می‌کند. مایکل پی. لینچ، استاد فلسفه دانشگاه کنتیکت ایالات متحده، این وضعیت را آبستن بحرانی جدی‌ می‌داند.

آقای لینچ سال‌ها درباره مسئله «صدق» کار کرده و دغدغه فلسفی‌اش این است که آیا همه ما در جهان واحدی زندگی می‌کنیم و رابطه صدق برای همه یکسان است یا باید از نسبیت و تکثر سخن بگوییم؟ او کتاب‌ها و مقالات آکادمیک متعددی نوشته و حالا به پشتوانه آموزه‌های آکادمیکش به مطالعه فلسفی اینترنت روی آورده و می‌خواهد اثرات آن را بکاود.

بنا به دیدگاه آقای لینچ، اینترنت با تغذیه حباب‌های اطلاعاتی ما را به نوعی نسبیت و تکثر می‌رساند که طبق آن، دیگر قبول می‌کنیم که ورای حباب‌ها، حقیقت و صدقی در کار نیست و هرچه هست درون این حباب‌هاست. اما او هشدار می‌دهد که وقتی حقیقت و صدقِ مستقل از انسان‌ها (یا حباب‌ها) کنار برود، «قدرت» به پا می‌خیزد و سخنش را در قالب حقیقت تحمیل می‌کند.

آیا می‌توان مانع ظهور چنین استبدادی شد؟ آقای لینچ چاره را در این می‌بیند که برخلاف تصور برآمده از حباب‌های اطلاعاتی، بپذیریم که درون «واقعیتی مشترک» زندگی می‌کنیم تا طبق آن، صحت و سقم ادعاها را بسنجیم و صاحبان قدرت را پس بزنیم. اما دنیای اینترنت‌زده معاصر که با حباب‌ها خو گرفته به‌راحتی به این ایده تن نمی‌دهد. پس به تمرین‌ها و راهکارهایی برای غلبه بر این مشکل نیاز دارد.

مایکل لینچ در این سخنرانی با زبانی ساده و غیرتخصصی، هم حدود و ثغور این بحران را می‌کاود و هم راهکارهایی برای غلبه بر آن ارائه می‌کند. این سخنرانی در فروردین۱۳۹۶ (آوریل۲۰۱۷) طی سلسله‌جلسات TED برگزار شده است.

سیمافکر در تلگرام

سیمافکر در اینستاگرام

دیدگاه بگذارید

شما اولین پیام را بگذارید

avatar