گفتار دکتر محمدتقی طباطبایی در نشست نقد و بررسی کتاب «گفت‌وگویی میان هگل و فیلسوفان اسلامی» - ۱۷آبان۱۳۹۶

۱۹۰۶

گفت‌وگو میان دو فلسفه، گفت‌وگو میان دو جهان است

فلسفه، معاصرتی است که به خود می‌اندیشد و معاصرت‌اندیشی، همزمانی تاریخی و گشودگی فهم به جانب امکان‌های آینده است. بر اساس این معاصرت‌اندیشی، دکتر محمدتقی طباطبایی، استادیار گروه فلسفه دانشگاه تهران، معتقد است که اگر فلسفه اسلامی نتواند رابطه‌ای زنده با عقلانیت جهان معاصر برقرار کند، یک تفکر نیست بلکه تنها مجموعه‌ای از دانسته‌هاست؛ زیرا در فلسفه‌ورزی است که کلیت جهان صورت‌بندی عقلانی می‌شود و اگر فلسفه‌ای نتواند صورت‌بندی عقلانی زیست ما باشد، دیگر زنده نیست و در بهترین حالت، تنها دانشی دقیق و تامل‌برانگیز است.
آزمودن معاصرت فلسفه اسلامی تنها در گفت‌وگو با یک فلسفه معاصر ممکن است. مهمترین پیش‌فرض این گفت‌وگو این است که ما در میانۀ جهان سنت و جهان مدرن قرار گرفته‌ایم و جهان سنت همچنان نزد ما حضور دارد. برای معاصرت‌اندیشی باید در زیستی خودآگاه به‌سر بریم و برای رسیدن به خودآگاهی باید جهان سنت و جهان مدرن با هم گفت‌وگو کنند. گفت‌وگویی که باید در سطح کلیت دو جهان شکل بگیرد و تنها زبان گویای آن نیز زبان فلسفه است.
اما دکتر طباطبایی تذکر می‌دهد که آزمون معاصرت، آزمون معاصرت ماست، نه فلسفه اسلامی؛ زیرا این ما هستیم که به فلسفه اسلامی نیاز داریم و نه فلسفه اسلامی به ما. ازاین‌رو است که او کتاب «گفت‌وگویی میان هگل و فیلسوفان اسلامی» را آزمون معاصرت ما می‌داند.

نشست نقد و بررسی کتاب «گفت‌وگویی میان هگل و فیلسوفان اسلامی؛ صیرورت، دیالکتیک و ایده‌آلیسم» با حضور دکتر سیدحمید طالب‌زاده، دکتر محمدتقی طباطبایی و دکتر شمس‌الملوک مصطفوی، ۱۷آبان ۱۳۹۶، در سرای اهل قلم مجموعه خانه کتاب برگزار شد.

در این‌باره ببینید: آزمون معاصرت فلسفه اسلامی

در این‌باره ببینید: ما همچون یک مکالمه‌ایم

در این‌باره بخوانید: فلسفه، معاصرتی است که خود را می‌اندیشد

سیمافکر در تلگرام

سیمافکر در اینستاگرام

 

دیدگاه بگذارید

شما اولین پیام را بگذارید

avatar