دومین بخش گفتار دکتر سیدحمید طالب‌زاده در نشست نقد و بررسی کتاب «گفت‌وگویی میان هگل و فیلسوفان اسلامی» - ۱۷آبان۱۳۹۶

۲۲۳۷

خروج از چهارصدسال تنبلی تاریخی، آزمون معاصرت فلسفۀ اسلامی است

فلسفه معاصرتی است که خود را می‌اندیشد و به خود آگاه می‌شود. از این‌رو، فلسفۀ اسلامی نیز که ارمغان هزارسال فعالیت فکری اندیشمندان مسلمان است، اکنون و در روزگار حاضر اگر سودای حضور در عرصۀ جهانی را دارد، لازم است پیش از پرداختن به مسائل روزگار حاضر، به نفس معاصرت بیندیشد.
لب سخن دکتر سیدحمید طالب‌زاده، استاد گروه فلسفۀ دانشگاه تهران، معاصرت‌اندیشی است. از این‌رو است که او، گفت‌وگوی فیلسوفان اسلامی با هگل را آزمون معاصرت فلسفۀ اسلامی می‌نامد. این بحث اگرچه در ظاهر پیرامون آزمون معاصرت فلسفۀ اسلامی است اما در اصل، آزمون معاصرت ماست. او معتقد است که فیلسوفان پیشین اسلامی کار خود را انجام داده‌اند و اکنون، نوبت به معاصران رسیده است.
دکتر طالب‌زاده آزمون معاصرت فلسفۀ اسلامی را برابر با خروج از چهارصدسال تنبلی تاریخی می‌داند. فلسفه، به‌تعبیر افلاطون، نبرد غول‌هاست و آن‌گاه که نتوانیم وارد نبرد غول‌ها شویم، با مقاله‌نویسی به ارزیابی خود می‌پردازیم. در حالی‌که تفکر و فلسفه‌ورزی، مقاله‌نویسی نیست. مقاله‌نویسی ورود به نبرد غول‌ها نیست بلکه بهره بردن از گردوخاک این نبرد است. ما وضعیتی را رقم زده‌ایم که اکنون به دنبال رزومه‌سازی و چاپ مقاله در آی.اس.آی هستیم. اما کار فلسفه، کار یک عمر زحمت‌کشیدن است و آن زمان است که می‌توانیم به‌دنبال معاصرت خود باشیم. معاصرت ما، عبارت از به سخن درآوردن سنت‌مان است و لازمۀ به‌سخن‌درآوردن سنت، توغل در سنت و به جان آزمودن آن است.
این سخنرانی، ۱۷آبان۱۳۹۶، در نشست نقد و بررسی کتاب «گفت‌وگویی میان هگل و فیلسوفان اسلامی؛ صیرورت، دیالکتیک و ایده‌آلیسم» در سرای اهل قلم خانۀ کتاب ایراد شده است.

در این‌باره ببینید: آزمون معاصرت فلسفه اسلامی
در این‌باره ببینید: گفت‌وگو میان دو فلسفه، گفت‌وگو میان دو جهان است
در این‌باره ببینید: ما همچون یک مکالمه‌ایم
در این‌باره بخوانید: فلسفه، معاصرتی است که خود را می‌اندیشد

سیمافکر در تلگرام

سیمافکر در اینستاگرام

دیدگاه بگذارید

شما اولین پیام را بگذارید

avatar