پرسش و پاسخ جوانان آمریکایی با میلتون فریدمن در دانشگاه کرنل نیویورک – ۱۹۷۸

۲۳۲۳

آیا سرمایه‌داری انسانی است؟

میلتون فریدمن را پدر سرمایه‌داری در نیمۀ دوم قرن بیستم می‌دانند. او در این پرسش و پاسخ پرچالش با عده‌ای از جوانان منتقد آمریکایی، وقتی با سؤالات تند و تیزی دربارۀ مسائل تکان‌دهنده‌ای همچون رسوایی کارخانۀ «فورد» یا کمک دولت به سیل‌زدگان «پنسیلوانیا» مواجه می‌شود با آرامش و طمأنینۀ خاصی که ویژۀ مخالفان مداخله‌گری دولت در روابط بازار آزاد است، از جوانان منتقد می‌خواهد به جای آنکه وقت خود را صرف مجادله بر سر عملکرد دولت‌ها و کمپانی‌های سرمایه‌داری کنند، دربارۀ منطق کلی حاکم بر رفتار این نهادهای سرمایه‌داری خصوصی صحبت کنند.
هرگز کسی به اندازۀ یک طرفدار بازار آزاد، اصول کلی خودش را برای دیگران شرح و تفسیر نکرده است. هیچ چیز به اندازۀ بحث بر سر اصول کلی بازار آزاد، برای یک بازارآزادی جذاب نیست. این‌که ما را شیرفهم کند که بازار آزاد، چقدر به لحاظ اصول کلی اخلاقی و فلسفی، نظام درستی است. برای او این یک پرسش فوق‌العاده است که بپرسیم «آیا سرمایه‌داری واقعا انسانی است؟» در برابر چنین پرسشی او کار سختی ندارد. بحث را به منطق و اصول کلی می‌کشاند تا هم از مسئولیت دفاع از عملکرد واقعی نظام سرمایه‌داری طفره برود و هم بازار آزاد را بر خلاف همۀ بحران‌هایی که رقم زده است، به یک چیز هنوز «امیدبخش» تبدیل کند.

این گفت‌وگو با حضور میلتون فریدمن، اقتصاددان آمریکایی، در سال ۱۹۷۸ در دانشگاه کرنل ایتاکا در ایالت نیویورک آمریکا برگزار شده است.

سیمافکر در تلگرام

سیمافکر در اینستاگرام

 

دیدگاه بگذارید

شما اولین پیام را بگذارید

avatar