سومین قسمت مستند قرن من، آدام کورتیس - بی‌بی‌سی، ۲۰۰۲

۳۸۱۴

درون هریک از ما پلیسی وجود دارد که باید نابودش کنیم

وقتی در سال ۱۹۸۰ رونالد ریگان نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد، مشاورانش معتقد بودند که ریگان با استفاده از شیوۀ روان‌شناسی «فردگرایی نوین» شانس موفقیت زیادی دارد. البته پیش‌تر شرکت‌های تجاری و تبلیغاتی به کمک روان‌شناسان دریافته بودند که برای جلب مشتری، محصول بیش از آنکه فرد را شبیه اجتماع سازد باید او را از دیگران متمایز کند. شرکت‌ها با تبلیغات به آن‌ها نشان می‌دادند که آن‌چه مصرف می‌کنند دیگر تنها یک کالا نیست بلکه نشان‌دهندۀ یک دیدگاه منحصربه‌فرد یا حسی از متفاوت‌بودن است.
ریگان کسی بود که روش زندگی درون‌گرایی و خودبیانگری را به حوزۀ سیاست کشاند. حالا وقت آن بود تا دیدگاه و حسی که انسان آمریکایی به زندگی دارد، فراتر از کالای مصرفی او، در سیاست‌مدار برگزیده‌اش نیز آشکار شود. حالا هر فرد می‌توانست نه تنها خود را با اتومبیل، ساعت، خوراک، پوشاک و… بیان کند، بلکه اقتصاد منحصربه‌فرد هم به این خودبیانگری راه پیدا کرده بود. این معنایی بود که بازار آزاد پیدا کرد. جملۀ مشهور ریگان این‌گونه جامعه‌ای را تا آستانۀ تحول برد؛ «دولت چارۀ مشکل نیست، دولت خودِ مشکل است.»
آدام کورتیس در قسمت‌های پیشین مستند «قرن من» راهی از ایده‌های فروید تا شکل‌گیری جامعۀ جدید آمریکا پس از دهۀ شصت پیموده است. راهی که در قسمت سوم به برآمدن مفهوم سبک زندگی و راه‌یافتن آن به سیاست می‌رسد. داستان این مسیر طی‌شده برای ما در ایران، شاید این روزها ملموس‌تر هم شده باشد؛ داستان گره‌خوردن سبک زندگی با سیاست روزمره. مسیری که می‌گوید: رأی دادن به یک نامزد انتخاباتی تنها یک رأی سیاسی نیست بلکه رأی‌دادن به یک نامزد گونه‌ای سبک زندگی است.
«قرن من» مستندی چهار قسمتی است که به سفارش بی‌بی‌سی توسط آدام کورتیس ساخته و در سال ۲۰۰۲ پخش شد. عنوان سومین قسمت آن این است: «درون هریک از ما یک پلیس حاضر وجود دارد، که باید نابودش کنیم.»

بیشتر ببینید: نخستین قسمت مستند «قرن من»
بیشتر ببینید: دومین قسمت مستند «قرن من»
بیشتر ببینید: چهارمین قسمت مستند «قرن من»

سیمافکر در تلگرام

سیمافکر در اینستاگرام

دیدگاه بگذارید

شما اولین پیام را بگذارید

avatar