گفت‌وگوی دکتر حسین کچویان و دکتر نعمت‌الله فاضلی با عنوان «هویت ایرانی و شاخصه‌های آن» - شبکۀ افق، ۷اردیبهشت۱۳۹۷

۳۲۴

هویت‌ها مدام در جنگ‌اند

ایران به‌عنوان تمدنی که ریشه‌های تاریخی عمیقی دارد همواره با تطورات هویتی روبه‌رو بوده است. به‌ویژه با ورود اسلام و رشد سیاسی و فرهنگی مسلمانان، عناصر دینی و شیعی در کنار عناصر ایرانی و ملی همواره هویت ما را تغییر داده‌اند و شکل پیچیده‌تری به آن بخشیده‌اند. با پیروزی انقلاب اسلامی و آمیخته‌شدن این عناصر، هویت ایرانی به تعریفی جدید رسید که دین در آن محوریت داشت. از دیگرسو، عناصر غربی نیز در صدسالۀ اخیر همواره هویت ایرانی را تحت‌ تاثیر قرار داده‌اند. با این‌همه آیا می‌توانیم مدعی شویم که ایرانیان در تمام این سال‌ها هویت ثابتی داشته‌اند و تنها برخی از مظاهر هویتی آن‌ها تغییر کرده است؟ البته که دگردیسی هویت، بخشی از حقیقت انسان است و چون انسان مداوم در زندگی جمعی است و در تجربه‌های نو با معضلات جدید مواجه می‌شود مدام شاهد تغییر است؛ اما آیا این تغییرهای ظاهری همیشه حاکی از تغییرهای بنیادی است؟ این‌که در ایران سبک زندگی مردم از شکل غذاخوردن تا معماری، پوشش و… پیوسته درحال تغییر است تنها نشان تغییر فرم زندگی است یا نشان‌دهندۀ تغییر ارزش‌های بنیادی است؟ آیا لایه‌های عمیق هویت در جامعۀ ایران ثابت بوده و برخلاف تغییرهای فرمی، محتوای خود را حفظ کرده یا ما با هویتهای متعدد مواجه بوده‌ایم؟ آیا می‌توانیم بگوییم ما امروز در ایران دچار بحران هویت‌ایم؟
دکتر حسین کچویان، عضو هیئت‌علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تهران، و دکتر نعمت‌الله فاضلی، عضو هیئت‌علمی پژوهشکدۀ مطالعات‌اجتماعی پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات‌فرهنگی، در برنامۀ ۱۸۰درجه با پیش ‌رو قراردادن همین پرسش‌ها به بازخوانی هویت ایرانی و شاخصه‌های آن پرداخته‌اند.
این برنامه با عنوان «هویت ایرانی و شاخصه‌های آن؛ جایگاه دین و تاریخ در شکل‌دهی به هویت»، ۷اردیبهشت۱۳۹۷، با اجرای سیدمرتضی فاطمی از شبکۀ افق پخش شد. گفتنی است آن‌چه پیش روی شماست، گزیده‌ای از برنامۀ یادشده می‌باشد و تنها گفت‌وگوی دو میهمان اصلی را نمایش می‌دهد.

سیمافکر در تلگرام

سیمافکر در اینستاگرام

دیدگاه بگذارید

شما اولین پیام را بگذارید

avatar